Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Yerli oyunlara ne kadar destek verildi? Bakan açıkladı!

Peak Games son günlerde Türkiye’nin en çok konuşulan şirketi. Bunun nedeni Zynga tarafından satın alınan oyun şirketinin ülkemizdeki ilk Unicorn olması. Yatırım dünyasında en az 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan girişimlere ‘unicorn’ adı veriliyor. Birkaç gün öncesine kadar Türkiye’de 1 milyar dolar değerlemeye ulaşmış bir girişim bulunmazken, Trendyol ve Yemeksepeti en yakın örneklerdi.

Bakan Varank yerli oyunlara verilen desteği açıkladı!

Geçtiğimiz yıl onlarca TV kanalında aynı anda yayınladığı reklam ile gündeme gelen Peak Games, ABD merkezli oyun devi Zynga’ya 1.8 milyar dolar karşılığında satıldı ve böylece ülkemizdeki en değerli girişime dönüştü.

Bu satış sonrasında ülkemizde benzer girişimlere verilen destek en çok merak edilen konulardan birisine dönüştü. Beklenen cevap Mustafa Varank’tan geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabında yaptığı açıklamada oyun sektöründeki start-up’lara son 10 yılda 426.7 milyon lira destekte bulunulduğunu açıkladı. Bakan Varank sözlerine şöyle devam etti;

Kişi başı 1.7 milyon lira gelir ile en yüksek katma değere sahip oyun sektörümüzde yer alan firmalarımızın yaş ortalaması 6.5 Gençler hayallerinizin peşinden koşun, biz size yetişeceğiz.

Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi!

Türkiye’deki Dijital Hizmet Vergisine ABD müdahalesi!

ABD, Türkiye’de 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisi için inceleme başlattı. Daha doğrusu İngiltere, İtalya ve Brezilya gibi bu vergiyi uygulamakta olan birçok ülke için inceleme başlatıldığı resmen doğrulandı. 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi! ABD, Dijital Hizmet Vergisi için inceleme başlattı! ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer konu hakkında “Başkan Trump ticaret yaptığımız ülkelerin bizim şirketlerimizi adil olmayan bir şekilde hedef alan vergiler uyguladığını düşünüyor” ifadelerini kullandı. Facebook ve Google vergisi olarak dile getiriliyor. Bu verginin ABD’nin ek gümrük vergisi

mustafa varankyerli oyunyerli oyunlara destek

Kaynak :shiftdelete