Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Yerli otomobil fabrikası için önemli gelişme

Yerli otomobil ile ilgili sık sık yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi, yerli otomobil fabrikası ile ilgili hazırladığı ÇED Raporu’nun görüşe açıldığını duyurdu.

Yerli otomobil fabrikası için ÇED Raporu görüşe açıldı

Bursa’da kurulacak olan üretim tesisi için hazırlanan ÇED Raporu, kısa bir süreliğine de olsa halka açık bir şekilde yayınlanacak. Toplamda 10 gün yayında olacak rapor, gerekli başvuruların yapılması durumunda incelenebilecek.

Türkiye'nin otomobili ÇED Raporu

Yerli otomobil fabrikası ÇED Raporu ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler yer alıyor:

“Bursa ile Gemlik, ilcesinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verilmiş olup, söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED Yönetmeliği’nin 14.Maddesi (1) no’lu bendi kapsamında Bakanlıkta ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde on (10) takvim günü görüşe açılmıştır. Bakanlığa/Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne iletilen görüşler projeyle ilgili karar alma sürecinde dikkate alınacaktır. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na veya BURSA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir.”

Daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gemlik’te kurulacak fabrikanın corona virüsten pek fazla etkilenmeyeceğini ve temel atma tarihinde önemli bir aksaklık olmadığını belirtmişti.

çed raporuTürkiye’nin otomobiliYerli Otomobilyerli otomobil fabrikasıyerli otomobil fabrikası çed raporu

Kaynak :shiftdelete