Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Xiaomi’den devrim: İşte tamamen kablosuz şarj

Kablosuz şarj teknolojileri ile alakalı lider firmalardan biri var olan Xioami, geçtiğimiz günlerde 80W kablosuz hızlı şarj aletile gündeme geldi. Şarj teknolojisinde çıtayı yükselten şirket, nitelikleri ile dikkat çeken Mi Air Charge teknolojisini tanıttı.

Kablosuz şarj standı tarih oluyo

Xiaomi Mi Air Charger özellikleri

r: Xiaomi Mi Air Charge özellikleri

Batarya teknolojileri ne yazık ki işlemci ve kamera civarindan hızlı ilerlemiyor. Bir hayli şirket bu sebepten dolayı hızlı şarj teknolojileri ile alakalı çalışma yapıyor. Oppo, Vivo ve Xiaomi benzeri firmalar kablosuz şarj teknolojileri ile alakalı öncülük ediyor.

Geçtiğimiz günlerde geliştirdiği tertemiz kablosuz şarj teknolojisi ile gündeme gelen Xiaomi, bu sefer metrelerce uzaktan telefonları şarj edebilen teknolojisini tanıttı.

Şirket tarafından geliştirilen yalıtılmış şarj istasyonu, akıllı telefonun konumunu tespit edebilen gelişmiş antenleri ile dikkat çekiyor. 5 adet anne antenden oluşan baz sistemde şarj işlemi amaciyla toplamda 144 adet aşırı çok frekansa sahip anten yer alıyor.

Akıllı telefon tarafında ise işaret anteni (beacon antenna) ve alıcı anten dizisi (receiving antenna array) teknolojilerini geliştiren şirket, kullanıcıları şarj kablosu ve şarj standı bağımlılığından kurtarmayı amaçladıklarını açıkladı.

14 antenden oluşan alıcı anten dizisi, redresör devresi (AC akımı DC akıma çeviren devre) sayesinde telefonun şarj olmasını sağlıyor. ani çok metrelik yarıçap içinde 5W uzaktan şarj imkanı sağlayan teknoloji, birden çok cihazı aynı anda şarj edebiliyor.

Fiziksel engellerin şarj ile alakalı rastgele tek mesele yaşatmadığını belirten şirket, geliştirdikleri şarj teknolojisinin gelecekte akıllı saat, hoparlör, sehpa lambası ve başka akıllı cihazlar ile de kullanılacağının altını çizdi.

Mi Air ChargeMi Air Charge özellikleriMi Air ChargerMi Air Charger özelliklerixiaomi