Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Volkswagen’den Türkiye itirafı: Siyasi nedenlerden dolayı vazgeçtik

Volkswagen CEO'su Herbert Diess, Türkiye’de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçme nedenlerinden birisinin ülkedeki siyasi durum olduğunu söyledi.

Alman ekonomi dergisi WirtschaftsWoche’e konuşan Diess, şirketin iş konseyinin siyasi nedenlerden dolayı Türkiye’de fabrika kurulmasına karşı olduğunu itiraf etti. Diess, şirket hissedarlarının da Türkiye’deki siyasi vaziyetten edişe duyduğunu aktardı.

İş konseyinin desteği olmadan fabrika kurma projesini, yönetim kurulunda onay ettiremeyeceklerini belirten ve bu karardan acı duyduğu kaydeden Diess, “Ben orada fabrika açılması taraftarıydım ve Daha da öyleyim, Türkiye’de tertemiz fabrikayı açabilirdik ve orada koşulların düzelmesine katkımız olabilirdi. ülkemiz jeo-stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği tek memleket değil” ifadesini kullandı.

“DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRDİK”

Alman yönetici, “Ben su ve Alman hükümeti ile ülkemiz ile alakalı değişik düşünüyorum. Biz Türkiye’yi AB’ye entegre edip, bu ülkedeki gücümüzü artırma ile alakalı dahada iyi olanini yapabilirdik.” ifadesini kullandı.

Herbert Diess (Foto: Reuters)

TEMMUZ ayi içinde FABRİKADAN VAZGEÇMİŞLERDİ

Euronews’ta bulunan habere göre Volkswagen, Temmuz ayında Manisa’ya kurulması tasarilanan fabrika projesinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Şirket açıklamasında tek milyar avro yatırım ile kurulması tasarilanan projenin iptal edilmesine “corona virüsü salgını hasebiyle yaşanan istek düşüklüğünü” neden göstermişti.

Markanın Passat ve platform kardeşi Skoda Superb modellerinin üretilmesini de planladığı Manisa fabrikası, dahada çok lojistik ve pahali olmayan işgücü sebepleri ile ön plana çıkmıştı.

Manisa’da kurulması tasarilanan fabrikanın senelik 300 bin araç imalat kapasitesine sahip olması ve takriben dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 senesi nihayetinde yapımına başlanması tasarilanan fabrikanın 2022’de üretime geçmesi bekleniyordu.

İlginizi ÇekebilirEsnafın hali: Salgından evvel 20 çalışan vardı, şimdi tekimEsnafın hali: Salgından evvel 20 çalışan vardı, şimdi tekim

Avrupa Beşiktaş Corona ekonomi avro Manisa ülkemiz Volkswagen
Yayınlanma Tarihi:22:36, 4 Aralık 2020