Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Venüs’te yaşam göstergesi keşfedildi!

Dünya'nın ikizi olarak da adlandırılan Venüs'te yaşam izi bulunduğundan şüpheleniliyor. Bugün Kraliyet Astronomi Cemiyeti tarafından yapılacak olan açıklama ile Venüs'ün atmosferinde fosfin keşfedildiği duyurusu yapılması bekleniyor.

Kraliyet Astronomi Cemiyeti’nin, bu erken ülkemiz saati ile 18:00’de yapacağı toplantıda Venüs atmosferinde halihazırda hayat bulunduğuna değin çok kuvvetli tek delil sunması bekleniyor. mevzu ile alakadar var olan uzman olanlar Venüs atmosferinde fosfin keşfedilmiş olabileceğinden şüpheleniyorlar.

VENÜS’TE FOSFİN BULUNMASININ ANLAMI NEDİR?

Fosfin varlığı Bir hayli astrobiyolog tarafından tek “biyolojik imza”, Başka bir deyişle hayatın mümkün varlığının tek göstergesi olarak görülüyor.

Fosfin gazının mikrobiyolojik ortamlarda oluştuğu biliniyor. Bu durum da Venüs atmosferinde mikrobiyolojik tek hayatın bulunduğu mananına gelebilir.
Bu keşif, büyük olasılık Şili’deki Atacama (ALMA) teleskop dizisi ile Hawaii’deki James Clerk Maxwell teleskobu ile yapıldı. Araştırmacılar arasında Manchester Üniversitesi, MIT ve Cardiff Üniversitesi’nden uzman olanlar var. Makalenin 14 Eylül’de yayınlanması bekleniyor.

Keşfin Venüs’ün kısmen dahada yaşanabilir olduğu düşünülen atmosfer katmanlarında gerçekleştirilmiş olması bilim insanlarını dahada heyecanlandırdı. çünkü uzunca müddettir Dünya’dakine eş sıcaklık ve basınç değerleri olduğu, buralarda hayatın barınabileceği ileri sürülüyordu.

FOTO: SHUTTERSTOCK / Venüs, Güneş’e yakınlığı, büyüklüğü, yapısı ve kütlesi açısından Dünya’nın ikiz kardeşi olarak anılır.

FOSFİN NEDİR?

Fosfin (IUPAC adı: phosphane), hydrogenfosfid, phosphamine, phosphorus trihydride, phosphorated hydrogen adlarıyla da anılan ve PH3 formülüyle gösterilen tek tür kimyasal bileşiktir. Fosfin, -88 santigrat derece (°C) kaynama noktasına sahiptir; renksiz, yanıcı ve zehirli tek gazdır. Saf fosfin kokusuz olmakla birlikte, ofsubstituted fosfin ve diphosphane ( P2H4 ) bulunduran bileşikler, sarımsak veyahut çürük balık benzeri nihayet derece hoş olmayan tek kokuya sahiptir. Ticari olarak üretilen fosfin gazına da ayırt edici olması emeliyle sarımsak esansı eklenmektedir.

Gaz çok zehirli olduğu amaciyla minik yoğunluklarda dahi öldürücü olabilir. Ayrı olarak kokusuz ve renksiz olması hasebiyle ilişiği var olan yerlerde varlığının anlaşılması güç olduğundan titiz olunması gerekmektedir. uzunca süreli dokunmalarda, görme yitimine yollar açabilir. İnsanda, nefes borusu bölgelerinde ve iskelette ağırbaşlı süreğen (kronik) hasara neden olur.

astronomi Balık bilim dizisi hayat Güneş Şili ülkemiz Venüs