Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

U serisi Ryzen 5000 işlemcilerin özellikleri sızdırıldı!

8 Ekim’de yeni Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemcilerini tanıtan AMD, işlemcilerin 5 Kasım‘da Dünya genelinde raflarda olacağını belirtti. Mobil taraf ile isim karışıklığını engellemek isteyen AMD, masaüstü tarafında 4000 serisini pas geçerek direkt 5000 serisine geçiş yapmıştı. Şimdi de son gelen sızıntılara göre, U serisi Ryzen 5000 mobil işlemcilerin özellikleri ortaya çıktı. Bu işlemciler, daha çok Ultrabook modellerinde kullanılacak.

U serisinde Intel ile rekabeti artıran AMD, işlemci tarafında daha iddialı. Intel ise iddiasını grafik gücü tarafında gösteriyor.

U serisi Ryzen 5000 mobil işlemcilerin özellikleri ortaya çıktı

AMD’nin masaüstü tarafında yeni işlemcilerini tanıtmasının ardından, gözler mobil tarafa çevrildi. Masaüstü işlemcilerin Zen 3 mimari ile gelmesinin ardından, mobil işlemcilerin de Zen 3 mimariye sahip olması bekleniyordu. Twitter’da @ExecuFix isimli hesabın sızdırdığı bilgiler doğrultusunda Ryzen 7 5800U, Ryzen 5 5600U, Ryzen 3 5400U işlemcilerinin Zen 3 mimarisi ile, kalan işlemcilerin ise Zen 2 mimarisi ile geleceği ortaya çıktı.

AMD’nin neden böyle bir hamle yaptığı bilinmiyor. İşlemcilerin yarısını Zen 3, yarısını Zen 2 mimarisi ile piyasaya sürmek ilginç bir strateji. U serisi Ryzen 5000 mobil işlemcilerin en dikkat çeken özellikleri arasında, çekirdek ve izlek sayıları yer alıyor. Çekirdek tarafında bilindik düzene geçen AMD, amiral gemilerinde 8 çekirdek / 16 izlek tasarımını kullanmış. Orta seviyede 6 çekirdek / 12 izlek, alt seviyede ise 4 çekirdek / 8 izlek tasarımına yer verilmiş.

Mobil tarafta Intel’in 11. nesil U serisi Tiger Lake işlemcileri ile mücadele edecek olan Ryzen 5000 serisi, işlemci tarafında önemli bir avantaj yakalıyor. Tiger Lake serisinin amiral gemisi i7-1185G7, 4 çekirdek / 8 izlek bir işlemci. Intel’in mobil taraftaki iddiası ise, Xe dahili grafik birimi üzerine kurulmuş durumda. Intel’in ana amaçlarında birisi, Ultrabook modellerinde harici bir ekran kartına (NVIDIA MX serisi gibi) ihtiyaç duymayan bilgisayarlar üretebilmek.

AmdMobil Ryzen işlemcilerryzenRyzen 5000 mobil işlemcilerU serisi Ryzen 5000 işlemcilerin özellikleri

Kaynak :shiftdelete