Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Türkiye’de şaşırtan corona virüs vakası! Bir ilk yaşandı!

Ülkemizde corona virüs ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Yeni normal hayata geçiş için 1 Haziran’da sınırlamaların büyük bir bölümünün kaldırıldığı ülkemizde vaka sayılarının düşüyor olması sevindirirken, şaşırtıcı bir corona virüs vakasına rastlandı. Hastanın beyin omurilik sıvısında corona virüs tespit edildi!

Beyin omurilik sıvısında corona virüs tespit edildi!

25 yaşındaki epilepsi hastası Burakhan Sönmez geçtiğimiz hafta hafta evinde nöbet geçirerek fenalaştı ve ailesi tarafından Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Sönmez’de yüksek ateş tespit edildiği için corona olabileceğini şüphesiyle PCR testi uygulandı. Ancak, test sonucu negatif çıktı.

Beyin omurilik sıvısında corona virüs tespit edildi!

Test negatif çıkmasına rağmen, nöbet geçirdiği sırada yere düştüğü için beyin tomografisi çekilmesine karar verildi ve beyin omurilik sıvısından örnek alındı. Şaşırtıcı detay burada ortaya çıktı, zira  yapılan tetkiklerde beyin omurilik sıvısında corona virüs tespit edildi.

Bunun üzerine yoğun bakımda tedavi altına alınan hasta, 3 gün sonra yoğun bakımdan çıkarıldı. Tedavi sürecini yürüten Gazi Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melda Türkoğlu corona virüsün solunum yolu enfeksiyonuna yol açan bir virüs gibi görünmesine rağmen tüm vücudu etkileyen multisistemik bir hastalık olduğuna belirterek şu açıklamalarda bulundu;

Beyin omurilik sıvısı incelemesinde mikrobiyolojik olarak bunu gösterdik. Türkiye’de böyle başka bir vaka duymadık, bu ilk gibi. Çin’den Türkiye’ye getirilen ‘Favipiravir’ adlı ilacı solunum semptomlarında çok erken dönemde kullanmaya başladık. Akciğerlerin buna çok iyi cevap verdiğini gördük. Corona virüsü saptadığımız anda bu ilaca başladık ve başarı elde ettiğimizi düşünüyorum.

Bu hasta literatürde de bir iki vakadan biri. O nedenle biz de bunu vaka olarak dünya literatürüne bildireceğiz. Olumlu giden bir süreci oldu. Bunu da dünyayla paylaşmanın bu konudaki bilgiyi artıracağını düşünüyoruz

beyin omurilik sıvısında corona virüscorona vakasıcorona virüsvakalar

Kaynak :shiftdelete