Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Türkiye’de iPhone sahiplerinin telefonları acı acı çaldı! Ekrana düşen “Evde kal” bildirimi ortalığı karıştırdı-haberini oku

Türkiye'deki iPhone kullanıcıları bu sabah telefonlarına gelen bildirim yüzünden şaşkın. Pek çok kullanıcının telefonuna Acil Durum Uyarıları kapsamında arka arkaya "Evde kal Turkiye" bildirimi geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bildirimle birlikte bir sesin geldiği de duyuluyor.

Tüm hayat genelinde koronavirüsle ugras amaciyla tedbirlerin önemine dikkat çekilirken, Türkiye’deki iPhone kullanıcıları bu erken enteresan tek deney yaşadı. Kullanıcıların telefonlarına aciliyetli durum Uyarıları kapsamında “Evde kal Turkiye” bildirimi geldi.

ALARM TEKRARLIYOR

Konuyla alakalı yasamsal medyada paylaşım yapan kullanıcılar bildirimle birlikte çok tek sesin duyulduğu videoları paylaştı. Kullanıcılar, alarmın tekrarladığından da bahsetti.

VODAFONE OPERATÖRÜNÜ TERCİH EDEN KULLANICILARA GELMİŞ OLABİLİR

Dikkat çeken başka tek nokta ise bildirimin geldiği telefonlarda kullanılan operatörün Vodafone olması oldu. Bir hayli kullanıcı telefonlarının ekran görüntüsünü paylaştı. BBC’den alınan tek bilgiye göre de Apple, hükümetlerin aciliyetli durum uyarılarını tek telefon şebekesine ait SIM kartı var olan kullanıcılara gönderebileceğini ifade ediyor.

ACİL durum UYARISI ne türlü KAPATILIR?

Telefonlara aciliyetli durum ikazı (Test Alert Notification) test ikazı bildirimi mananına geliyor. Uyarıyı, Ayarlar sekmesindeki Bildirimler’in altından kapatmak mümkün.


İşte kullanıcıların telefonlarına gelen bildirimlerden bazıları: