Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Tüm yönleriyle yerli uygulama BiP

WhatsApp’ın 8 Şubat’ta yürürlüğe giren tertemiz Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Koşulları tartışılmaya ayni ritimde devam ediyor. tertemiz yönerge, kullanıcı verilerinin Facebook ile paylaşılmasını mecburi kılıyor. Bunu onay etmek istemeyen kişiler, değişik mesajlaşma uygulamalarına kaymaya başladı. Bu yazımızda, Turkcell’in sahibi olduğu BiP’i mercek altına alıyoruz. “BiP nedir? BiP nasıl indirilir? BiP nitelikleri neler?” gibi kullanıcıların heyecan ettiği suallerin cevaplarını veriyoruz.

BiP, kullanıcılara neler sunuyor?

WhatsApp ile alakalı tartışmalar ayni ritimde devam ederken, gelen resmî izaha göre Turkcell‘in sahibi olduğu türk mali iletişim uygulaması BiP, nihayet 24 saatlik asama içinde tek milyondan çok kişi tarafından indirildi. Bu da nihayet vakitlerde WhatsApp alternatifi arayışında var olan kullanıcıların, BiP’e alaka gösterdiğinin tek ispatı olarak görülüyorPeki, BİP nedir, nasıl indirilir? BİP uygulaması emniyetli mi? 

BiP nedir?

BiP; Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları amaciyla geliştirilen ve bütün operatör abonelerinin kullanabildiği anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

bip özellikleri

Tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen uygulama içerisinde; kaybolan mesaj, caps oluşturma, grup mesajlaşmaları, konum paylaşma, oyunlar ve kazanç transferi benzeri Bir hayli kalite bulunuyor.

BiP nasıl indirilir?

Tüm operatör abonelerinin fiyatsız tek şekilde kullanabildiği BiP uygulaması, App Store, Google Play ve Huawei AppGallery üzerinden kolayca indirilmektedir. BiP uygulamasını aşağıdaki bağlantılardan telefonunuza indirebilirsiniz:

 • Android cihazlar amaciyla buraya,
 • iOS cihazlar amaciyla buraya tıklayabilirsiniz.

BiP özellikleri

10 kişiye civarindan grup görüntülü görüşme özelliği sunan BiP aynı zamanda grup mesajlaşma, kaybolan mesajlar, konum takibi, titreşim, mahalli çıkartmalar ile fiyatsız mesajlaşma özelliği de sunuyor. İşte dikkat çeken başlıca BiP özellikleri:

 • Karanlık mod
 • Görüntülü görüşme
 • Kalite kaybı olmaksızın resim ve video gönderme
 • Sticker / Çıkartma desteği

WhatsApp’ta olmayan ama BiP’te var olan özellikler

bip whatsapp

Popülerliği gittikçe yükselen BiP uygulamasının WhatsApp’tan değişik olarak sunduğu kendine has nitelikleri ise şöyle:

 • Acil durum butonu
 • Para gönderilme ve alma
 • Çeşitli keşfet servisleri
 • Oyunlar
 • Titreşim gönderebilme
 • Türkçe çıkartmalar

Uygulama içinde HD kalite görüntülü hasbihal özelliği de bulunuyor. Keşfet bölümü ile spor, moda veyahut teknoloji benzeri alaka alanlarınıza değin nihayet gelişmeleri takip edebiliyorsunuz. Uygulamada sudoku, Jelly Madness, Bubble Shooter benzeri Bir hayli oyun bulunuyor. BiP ile iki telefon taşımaya son!

BiP ile başka numarandan da arama ve mesajlaşmalarını aynı telefondan yapılabiliyor. BiP üzerinden GSM aramalarını yapabilir, BiP’i olmayan arkadaşlarınızla sınırsızca konuşabilirsiniz.

BiP ücretlendirme

Turkcell abonelerinde, mesaj, fotoğraf, video, ses kaydı göndermeleri kotalarından düşüyor. ama başka paylaşımlar, paketleri varsa web paketlerinden, yoksa normal mobil web tarifesi üzerinden ücretlendiriliyor.

Diğer operatör abonelerinin BiP kullanımları varsa web paketlerinden, yoksa normal mobil web tarifesi üzerinden ücretlendirilir?

Uygulama içerisinden gerçekleşen aramalar ise ses paketlerinden yoksa operatörün normal ses tarifesi üzerinden gerçekleştirilir.

BiP uygulaması emniyetli mi?

BiP uygulaması, Turkcell bünyesindeki Türk mühendisler tarafından geliştirilmiştir. Her ne civarindan BiP’in arkasında Türk tek şirket olsa da kullanıcı gizliliği ve güvenliği konularında neler sunduğu heyecan ediliyor. Öncelikle BiP uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanmaktadır. Bu konuya ait tek İzah yapan Turkcell genel Müdürü Murat Erkan, nihayet vakitlerde kullanıcıların en çok önem verdiği konunun, kişisel verilerin savunması olduğunu belirtti.

turkcell ceo murat erkanTürkcell genel Müdürü Murat Erkan, BiP’in nihayet iki gün içinde tek milyondan çok indirildiğini açıkladı. 

“Turkcell olarak bugüne civarindan bütün teknoloji altyapımızı ve bilgi birikimimizi müşterilerimizin güvenliği amaciyla kullandık” diyen Erkan, BİP üzerinden gönderilen bütün verilerin Türkiye’deki veri merkezlerinde saglam tek biçimde gizlemeye ayni ritimde devam ettiklerini söyledi.

Peki, sizin tercihiniz ne? WhatsApp mı yoksa BiP. mi? veyahut başka tek uygulama mı? Görüşlerinizi aşağıdaki açıklar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

bipBiP iosbip nasıl indirilirbip nedirbip uygulamasıbip uygulaması indirbip whatsappbip’in sahibi kimmurat erkanturkcell bipwhatsapp