Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Ticaret Bakanlığı, TOBB ve Facebook’tan dijital işbirliği

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) ve Facebook ile işbirliğine giderek KOBİ’lere yönelik çevrimiçi eğitim portalını hizmete açtı. İlk etapta KOBİ’lere yönelik programların yer alacağı portalda, ikinci aşamada esnafa yönelik eğitimler verilecek.

Dünyayı ve Türkiye’yi tesiri altına alan tertemiz tip korona virüs (Kovid-19) pandemisine baz alinarak çeşitli tedbirleri yasama geçiren Ticaret Bakanlığı, ülkemiz Odalar Borsalar Birliği ( TOBB) ve Facebook ile işbirliğine gittikçe KOBİ’lere baz alinarak çevrimiçi eğitim portalını hizmete açtı. Facebook’un Türkiye’deki evvel topluluk merkezi var olan Facebook İstasyon’un internet sitesi adresi üzerinden erişilebilecek portalda, Kovid-19 pandemisi hasebiyle tek takım zorluklar yaşayan Türk firmalarına bu zamani dahada basit atlatabilmeleri amaciyla tavsiyeler, dijital eğitimler, programlar ve kaynaklar yer alıyor.

ÇEVRİMİÇİ EĞİTİMLER YER ALIYOR

Ticaret Bakanlığı’nın firmalara sağladığı desteklerin yanı sıra, uzmanların anlatımıyla Bakanlık hizmetlerinin tanıtıldığı video klipler da portalda paylaşılıyor. TOBB ve Facebook’un Türkiye’deki KOBİ’lere sundukları hizmetlerin de tanıtıldığı portalda “Facebook ile Öne Çıkın”, “Sınırları Aşan KOBİ’ler” ve kadın girişimcilerin işletmelerini büyütmelerine muavin olan  “She Means Business” programları benzeri KOBİ’lere baz alinarak çevrimiçi eğitimler yer alıyor.

İlk etapta KOBİ’lere baz alinarak programların yer alacağı portalda, 2. aşamada esnafa baz alinarak eğitimler verilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan mevzubahis işbirliğine ait yaptığı değerlendirmede, dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınının tek takım tüketim ve hayata alışkanlıklarında da değişime neden olduğuna işaret ederek, bu değişimin yasamsal medyayı ve online platformları dahada çok kullanmak amaciyla vakit sağladığını ifade etti.

Ticaret Bakanlığı olarak vatandaşların, Bakanlığın hizmetleri hakkındaki bilgilere en hızlı ve basit tek şekilde ulaşmasını sağlamak için, dijital ortamdan Export Akademi, Sanal Ticaret Akademisi benzeri çeşitli eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiklerini laf eden Pekcan, şunları kaydetti: “Bu kapsamda Facebook ile de işbirliğine gittik. Bakanlığımızla alakalı bütün iş ve işlemleri; bütün hizmetlerimizi dijitalleştirmeye çaba ediyoruz. KOBİ’lerimize, esnafımıza,  ihracatçımıza, ticaret erbabına ve vatandaşlarımıza hizmetlerimizi dijitalleşmenin faydaları ile azami ölçüde sunma gayretindeyiz. size bu platformdan seslenerek, güç günlerde yanınızda olduğumuzu anımsatmak istedik.”

‘ESNAFA YÖNELİK ÇALIŞMALAR DA OLACAK’

Facebook ile yapılan iş birliği kapsamında da Bakanlığın hizmetlerini ve desteklerini kısa filmler, animasyonlar, videolarla anlattıklarını laf eden Pekcan, ”Bunları izleyerek Bakanlığımız hizmetleri ile alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yakın vakitte bu portalda esnafımıza baz alinarak çalışmalar da yer alacak. Bu güç günlerde size evlerinizde hizmet verebilmek amaciyla bütün arkadaşlarımla canla başla çalışmaya ayni ritimde devam ediyoruz. “ diye konuştu.

Bakanlık olarak KOBİ’lerle, esnafla, sektörlerle devamlı iletişim seklinde olduklarını, sorunlarını ve çözüm tekliflerini dinlediklerini belirten Pekcan, “KOBİ’lerimizin, esnafımızın, ihracatçımızın her daim yanındayız ve her biçimde desteği vermeye hazırız. Bu güç günleri hep birlikte dahada da güçlenerek aşacağımıza inancımız tam.” değerlendirmesinde bulundu.

‘YAŞADIĞINIZ SORUNLARI BİZE İLETİN’

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ise salgının evvel gününden bu yana girişimcilerin istek ve sorunlarını saptamaya ve çözüm üretmeye odaklandıklarını vurgulayarak, sürecin canli olduğunu, bu kapsamda istek ve sıkıntıların Oda ve Borsalar kanalıyla TOBB’a iletilmesi gerektiğini ifade etti. Bu süreçte Karamsarlığa yer olmadığının altını çizen Hisarcıklıoğlu: “Kendinizi Katiyen yalnız hissetmeyin. Biz buradayız. Sizler amaciyla görevimizin başındayız. İletişim çok önemli. Hızlı devinim etmek zorundayız. Yaşadığınız problemleri Odalarımız ve Borsalarımız kanalıyla bizlere iletin. Sıkıntıları aktarın ki, biz de Hükümetimize iletelim, çözüm arayalım. Müteşebbis Katiyen pes etmez, durmaz, yıkılmaz. bendeniz inanıyorum ki, bu sıkıntı da geçecek. size güveniyorum.” dedi.

‘KOBİ’LER BU SÜREÇTE EN ÇOK ETKİLENEN TARAFLARDAN BİRİ’

Facebook ülkemiz halk Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür, Kovid-19 salgınının hayat genelinde etkilerinin ayni ritimde devam etmesiyle birlikte, KOBİ’lerin bu süreçten en çok etkilenen taraflardan biri olduğuna şahit olduklarını belirterek, “Biz de, Facebook olarak Türkiye’de etkinlik gösteren KOBİ’lerimizin kapılarını açık tutmaya ayni ritimde devam etmeleri yerine onlara destekte bulunmaktan mutluluk dolu olmak duyuyoruz. Salgın döneminde müşterileriyle web üzerinden bağlantı kurmaya ayni ritimde devam etmek istek eden işletmelere mühim kolaylıklar sunan tek teknoloji şirketi olarak, ülkemizdeki KOBİ’lerin bu zamani en basit şekilde atlatmaları amaciyla elimizden geleni uygulamak amaciyla var gücümüzle çalışıyoruz. İnanıyorum ki, Ticaret Bakanlığı ve TOBB ile birlikte yasama geçirdiğimiz KOBİ yardım sayfamızda bulunan çevrimiçi eğitim programlarımız ve kaynaklarımız aracılığıyla Türkiye’deki KOBİ’lerimizin bu güç dönemde karşılaştıkları beklenmeyen zorlukları minimuma indirmelerine muavin olacağız.” dedi.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

SON DAKİKA HABERLERİ amaciyla Ayrı olarak HABERTURK.COM uygulamasını,

App Store

Google Play

Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.