Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Tesla, Toyota’nın unvanını elinden aldı

Elektrikli otomobil markalarında en çok konuşulan Tesla, en değerli otomobil üreticisi olmayı başardı. Toyota’nın elinde bulundurduğu unvanı almayı kazanan Tesla, dudak uçuklatan bir değere ulaştı.

Dünyanın dört bir yanında üretim yapıp modellerini satan Japon markası Toyota, ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla’nın ardına düştü. Bu da elektriklik otomobillerin geleceğini nasıl olabileceğini gösterdi.

Tesla en değerli otomobil üreticisi oldu

Son günlerde Tesla hisselerindeki artış, markanın değerinin büyük artış yaşamasına da olanak sağladı. Dünyanın önde gelen firmalarından biri haline gelen Tesla’nın toplam değeri, 200 milyar dolar değeri geçmiş durumda. Ayrıca, işlem gören Tesla hisseleri de büyük rağbet görüyor. Son günlerde hisselerde büyük alım işlemi yapılıyor.

Corona virüsü salgını sonrası durgunlaşan borsa hisselerinde Tesla yer almamış ve dikkatleri çekmişti. Bunun da Tesla için, en değerli otomobil üreticisi olma yolunda büyük kazanım olduğu düşünülüyor. Öte yandan Tesla’nın ilk yatırımcılarından olan Toyota da uzun süre önce Tesla hisselerini satmış ve büyük kâr elde etmişti. Bununla birlikte Tesla, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki büyük Toyota fabrikasını satın almış ve üretimini buradan yapmaya başlamıştı.

tesla ve toyota

Tesla hisse değeri ise bu yazı yazıldığı itibariyle 1.119,63 dolar seviyesinde. Hisse hareketlerine bakıldığında son hafta ve aylarda bazı düşüşlere rağmen yükselişin devam ettiği görülüyor.

Tesla ve Toyota market değerlerine bakıldığında da Tesla’nın 4 milyar dolar gibi bir farkla önde olduğu görülüyor. Toyota’nın Tesla’ya göre 30 kat daha fazla araç sattığını belirtmekte yarar var.

Şirketin CEO’su Elon Musk da en çok tanınan CEO’lar arasında yer almayı başarmış durumda.

Teslatesla değertesla en değerli otomobil markasıtesla ve toyota

Kaynak :shiftdelete