Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Telefonunu güncellemeyen Android kullanıcıları dikkat! Tüm verileriniz çalınabilir

Google'ın yayınladığı son rapora göre dünya genelinde aktif olarak kullanılan Android cihazların yüzde 42.1'i hâlâ Marshmallow olarak bilinen 6.0 veya daha önceki sürümlerle çalışıyor. Sayısı 1 milyardan fazla olan bu Android cihazlar, artık güvenlik güncellemeleri almadığı için verilerin çalınma riskiyle karşı karşıya.

Siber güvenlik kuruluşu Bitdefender’ın Türkiye genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, geçen Eylül’de yayınlanan Android 10 ile birlikte Android 9.0 Pie ve Android 8.0 Oreo sürümlerine sahip Android cihazların güvenlik güncellemeleri alabildiğini ama dahada Daha önceki sürüme sahip telefonların bu güncellemelerden yoksun kaldığını belirterek Andorid kullanıcılarını uyardı.

GÜNCELLEME ALMAYAN TELEFONLARDA ÖNE ÇIKAN üç AÇIK

2012’den evvel piyasaya sürülen Android telefonları kullananların özellikle kaygı duyması gerekiyor, çünkü bu cihazlar Google‘nin yayınladığı güvenlik geliştirmelerinden yoksun kalmış durumdalar ve aşağıdaki üç riskli güvenlik açığına karşı savunmasızlar.

1- BlueFrag: verileri çalmak ve perişan Emelli yazılım yaymak amaciyla cihazın güvenliğinin aşılmasına imkan verebilecek ağırbaşlı tek güvenlik açığı.

2- Stagefright: Öncelikle 2015 seneninde keşfedilen bu açık, MMS iletisi yoluyla perişan Emelli yazılımları bulaştırmak amaciyla kullanılıyor.

3- Joker: Google Play mağazasında resmi tek uygulama olarak görünen, ama indirilip kullanıldığında cihazlarda bulunan yol tarifi defterine izinsiz erişilmesini sağlayan tek güvenlik açığı.

ESKİ MODEL TELEFON KULLANANLARIN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bitdefender Antivirüs’ün ülkemiz genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, güvenlik güncellemesi almayan Android aygıt kullanıcılarına şu 5 ikazda bulundu:

1- Google Play dışındaki 3. taraf uygulamaları indirirken titiz olun. Andorid cihazlardaki en hatri sayilir büyüklükte riskler resmi uygulama mağazası var olan Google Play dışındaki kaynaklardan indirilen uygulamalardır.

2- Güncellemeleri denetim edin. eğer var tek güvenlik güncellemesi varsa telefonunuzda İhtiyaç duyulan yer açarak güncellemeyi yükleyin.

3- Telefonunuzu güncel bütün tehditlerden koruyabilecek mobil antivirüs yazılımı kullanın.

4- Tıkladığınız bağlantılara dikkat edin. SMS ve MMS mesajlarıyla gelen linklere çok dikkat edin.

5- devamlı yedekleme yapın. Her olasılığa karşı bütün verilerinizi itinali yedekleyerek mümkün tek perişan senaryoda mühim verilerinizi kaybetme rizikonunu ortadan kaldırın.