Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Telefon kamerası sensörü için Samsung atağı!

Telefon kamerası sensörü ile alakalı IMX sensörleriyle, sektörün evvel başından beri tekel vaziyete gelen Sony, Samsung’un ISOCELL atağıyla hatri sayilir büyüklükte tek rekabetle karşı karşıya geldi.

Geçen sene tanıttığı 108 piksel çözünürlüğe sahip HMX sensörüyle Xiaomi Mi 10 benzeri telefonlarda hatri sayilir büyüklükte muvaffakiyet yakalayan Samsung, yeni 7 mikrometre teknolojisine sahip sensörleriyle rakibini dahada da zorlayacak benzeri görünüyor.

Samsung’tan dört tertemiz telefon kamerası sensörü

Akıllı telefon kamerası sensörü denildiğinde evvel akla gelen ad Sony, sektörde istediği başarıyı elde edememesine karşın yıllardır en iyi amiral gemisi modeller amaciyla üst düzey sensörler üretiyor.

Samsung ise akıllı telefon pazarında maliyetleri dahada da aşağı çekmek amaciyla telefon kamerası sensörleri pazarına da el atmıştı. geçen sene hatri sayilir büyüklükte muvaffakiyet elde eden ISOCELL sensörleri, şimdi ise dahada minik boyutlarda var olan tertemiz yeni sezon modelleri ile karşımızda.

ISOCELL HM2, Samsung telefon kamerası sensörleri arasında 108 piksel çözünürlüğüyle öne çıkıyor. HMX sensörüyle aynı çözünürlüğe sahip var olan sensör 7 mikrometre teknolojisiyle, takriben yüzde 15 dahada az yer kaplıyor. Bu da kamera modülünün yüksekliğini takriben yüzde 10 civarında küçültüyor.

Bu tertemiz sensörde geçen sene de karşımıza çıkan Super PD otofokus teknolojisi dahada da iyileştirilmiş. Aynı zamanda ISOCELL HM2 3x kayıpsız yakınlaştırma ile de karşımıza çıkıyor.

telefon kamerası sensörü, telefon kamerası, ISOCELL, ISOCELL HM2

ISOCELL GW3 sensörü ise 64 piksel çözünürlüğe sahip. Sensörde Tetracell ve Smart-ISO teknolojileri kullanılmış. Tetracell teknolojisi ise piksellerin ziya yakalama ve işleme kapasitesini artıran tek piksel birleştirme tekniği. Smart-ISO ise ziya koşullarına göre sensörün otomatik ISO değeri atamasını sağlıyor. dahada net fotoğraflar amaciyla bu tertemiz ISOCELL telefon kamerası sensörü, EIS isimli elektronik görüntü  sabitleme özelliğyle geliyor. GW3 60 fps ve 4K video kaydı desteğine de sahip.

Samsung ISOCELL GM5 telefon kamerası sensörü ise telefoto ve ultra geniş açılı lensler amaciyla tasarlanmış. Bu geniş açı sensörü 48 piksel çözünürlüğü ile karşımıza çıkıyor. dahada az noise ve dahada parlak ve net görüntüler sağlamak amaciyla sensör kademeli tek HDR özelliğiyle birlikte geliyor. Bu HDR özelliğinin görüntü  işlemeyi hızlandırdığı ve dahada randımanlı tek yapıya sahip olduğu söyleniyor.

ISOCELL JD1 sensörü ise ön telefon kameraları amaciyla üretilen tek sensör. Ön kamera deliklerine ve açılır kapanır kameralarda kullanılabilen bu sensör 32 piksel çözünürlüğe sahip. Sensörün tıpkı GM5 benzeri noise engellemek amaciyla kademeli HDR özelliği kullandığını da belirtelim. Yeni ISOCELL sensörlerini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

akıllı telefon kameralarıakıllı telefon kamerasıgn5gw3hm2ISOCELLISOCELL HMXjd1Samsung akıllı telefon kameralarıtelefon kamerası sensörleritelefon lamerasıısocell 108 megapikselısocell hm1ısocell hm2ısocell sensörleri