Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Tablet pazarı için lider değişmedi! Hegemonya sürüyor

Pandemi döneminden evvel tablet pazarında günden güne daralma laf konusuydu. ama salgın ile birlikte; uzaktan eğitim, uzaktan çalışma benzeri yöntemlerden dolayı laptop bilgisayarlara ve tabletlere var olan talep de tekrar ivme kazandı. 2020 üçüncü çeyrek tablet satışları raporu da gösteriyor ki her marka tablet satışlarında artış yaşadı. Ayrı olarak tabloya göre yine; Apple, tablet pazarı amaciyla liderliğini korudu.

Apple tablet pazarındaki hegemonyasını bu çeyrekte de sürdürüyor!

İlk olarak markaları kenara bırakıp tablet pazarındaki büyümeye bakacak olursak; 2020 üçüncü çeyrek tablet satışları raporuna göre, toplaminda 47.6 milyon adet tablet satıldı. Her marka tek evvelki çeyreğe göre dahada çok satış rakamları elde etti. ama pazarın lider markası değişmedi.

Apple tablet pazarı öncüsü olarak bu çeyrekte, 13.9 milyon adet iPad sattı. Geçtiğimiz sene aynı çeyreğine baktığımızda ise satılan iPad sayısı 11.8 milyon olmuştu. ama markanın sattığı tablet sayısı artmasına karşın pazar payında tek düşüş görüldü. Geçtiğimiz sene aynı çeyreğinde yüzde 31.1 sektör payına sahip firmanın, bu çeyrekteki payı ise yüzde 29.2 oldu. tekrar markanın en yakın rakibiyle arasında hatri sayilir büyüklükte ayrım var diyebiliriz. Tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

2020 üçüncü çeyrek tablet satışları

Pazarın öncüsü Apple ise Samsung tarafından takip ediliyor. maksimum sektör payına sahip ikinci marka var olan Samsung, geçtiğimiz seneye göre 4.4 milyon dahada çok satış yaparak 9.4 milyon tablet satmayı başardı. Firmanın pazar payı ise yüzde 13’ten yüzde 19.8 oranına yükseldi.

2020 üçüncü çeyrek tablet pazarı2020 tablet satışlarıApple tablet pazarı lideritablet satışları