Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

T129 ATAK helikopteri için ABD’den izin çıktı-haberini oku

TSK’nın taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak emeliyle geliştirilen T129 ATAK helikopteri, müdafaa endüstri ile alakası olsun olmasın her biri tarafından bilinir vaziyete geldi. TSK’nın yanı sıra güvenlik genel Müdürlüğü’nün kullandığı helikopter amaciyla Pakistan ve Filipinler‘den satın alma talebi gelmiş, ama yurtdışına bağımlı olunan Bir takım bileşenler hasebiyle şimdiye civarindan ihracatı yapılamamıştı.

Türkiye’nin Filipinler’e T129 girişken ihracatı gerçekleştirmesi amaciyla ABD’nin vermesi koşul olan motor dışsatım izinleri nihayetinde onaylandı. Filipinler müdafaa Bakanı Delfin Lorenzana, evvel etapta 6-8 adet helikopter alınacağını söyledi.

ABD, T129 girişken amaciyla motor ihracatını onayladı

Filipinler’e destur çıkmasına karşın Pakistan amaciyla tekrar AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ onayı bekleniyor. İlk türk mali helikopter ünvanına sahi var olan T129 ATAK, İtalyan Leonardo şirketinin lisansıyla Türkiye’de üretiliyor.

Helikopterinin üretilip TUSAŞ tesislerinden çıkması amaciyla Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya‘dan gelen parçalara bağımlılık ayni ritimde devam ediyor. Motor ve burun topunun yerlileştirilme çalışmaları tamamlanınca dışsatım kısıtlamaları aşılacak.

Atak Helikopteri

T129 girişken Helikopteri evvel uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirmişti. Test süreçlerinin derhal peşinden evvel teslimat 22 Nisan 2014 tarihinde Türk kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapıldı. Şubat 2021 itibarı ile kara Kuvvetleri Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı zaptiye genel Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı güvenlik genel Müdürlüğü’ne toplaminda 60 helikopter teslimatı gerçekleştirildi.

ATAK Programı kapsamında, Türk kara Kuvvetleri’ne 59’u kati 32’si opsiyonel toplaminda 91 adet, İçişleri Bakanlığı’na 24’ü kati 3’ü opsiyonel toplaminda 27 adet, Pakistan kara Kuvvetleri’ne 30 adet, Filipinler sema Kuvvetleri’ne 6 adet T129 girişken Helikopteri teslim edilecek.

atak helikopteriatak t129 filipinler