Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Samsung, Exynos işlemciler ile M1’e rakip olabilir

Son vakitlerde Arm tabanlı işlemcilerin bilgisayarlar amaciyla yaygınlaşması, Bir hayli üreticinin de aklını kurcalamaya başladı. M1 çipi ile en hatri sayilir büyüklükte adamı atan Apple, MacBook ve Mac Mini modellerinde Arm tabanlı M1 işlemcisine geçiş yaptı. Görünüşe göre kendisinin işlemcisini üreten Samsung, Exynos işlemciler ile bilgisayar pazarına girmeye hazırlanıyor olabilir.

Arm tabanlı işlemciler, düşük güç tüketimleri ile yüksek performanslarına karşın uzunca batarya süreleri sunabiliyorlar.

Samsung Exynos işlemciler bilgisayarlarda kullanılabilir

Apple’ın kendisinin Mac’leri amaciyla M1 işlemcisini duyurması, Bir hayli kişinin aklına bilgisayarlarda çalışan Exynos, Kirin ve Snapdragon işlemcileri getirdi. Qualcomm, vaziyeti hazırda bilgisayarlar amaciyla Arm tabanlı birişlemciye sahip ama bu işlemci M1 civarindan performanslı değil. ekstradan Apple’ın avantajı, macOS işletim sisteminden geliyor. Arm tabanlı işlemciler amaciyla üretilen Windows 10, Daha macOS civarindan performanslı değil.

Daha öncelere gidecek olursak, Samsung’un Exynos 1000 olarak bilinen tek Arm işlemcisini Windows bilgisayarlara getirmeyi amaçladığı belirtilmişti. Exyons 1000’in resmi olarak Exynos 2100 olduğunu düşünürsek, Exynos işlemcili bilgisayarlar amaciyla çok beklemeyebiliriz. 5 nm imalat sürecinden geçen Exyons 2100, Snapdragon 888’in direk rakibi.

Twitter’da sızıntıları ile Bilinen Galox, Exynos’lu bilgisayarlarlar amaciyla küçük tek emare verdi. Arm tabanlı işlemcilerin batarya ömrüne yaptığı katkıyı göz önüne aldığımızda, özellikle ultrabook yeni sezon modelleri amaciyla oldukça uygunlar. güç tüketimlerinin az olması, M1 Air modelinde de olduğu benzeri fansız tasarımlara da imkan tanıyor.

Samsung, uzunca vakittir dönen dedikodulara göre Exynos işlemciler amaciyla AMD ile çalışıyor. Dahili grafik performansını mühim ölçüde artırmak istek eden Koreli üretici, tek sonraki aylarda kullanıcılara müspet haberler verebilir.

Tüm bunlara ek olarak, Qualcomm‘un M1 işlemcisine rakip olmak amaciyla tertemiz tek işlemci üzerinde çalıştığı da biliniyor.

exynosExynos 2100samsungSamsung Exynos