Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Rekabet artıyor! Intel Rocket Lake özellikleri sızdırıldı

AMD ile var olan rekabette art vaziyete düşen Intel, tertemiz kuşak işlemcileriyle tekrar Daha önceki günlerine dönmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde Intel Rocket Lake özellikleri sızdırıldı.

Intel Rocket Lake nitelikleri sızdırıldı

Tum_Apisak isimli Twitter kullanıcısı tarafından sızdırılan veriler neticesinde AMD ile var olan rekabetin gittikçe kızıştığını söyleyebiliriz. Çift haneli IPC (instructions per clock) iyileştirmesi ve Bir takım ağırbaşlı iyileştirmeler sayesinde takriben yüzde 21 IPC artışı sağlanacak.

Intel Rocket Lake nitelikleri sızdırıldı

AMD, Ryzen 5000 serisinde yüzde 19 oran düşünüldüğünde Intel tarafından yapılan arge çalışmalarının müspet sonuçlandığı açıkça görülebiliyor. Her ne civarindan ücret politikasıyla eleştirilse de Intel tek sonraki nesilde AMD ile var olan rekabeti dahada da iyi tek seviyeye getirebilir.

Herhangi tek resmi İzah olmadığı amaciyla şimdilik sıhhatli yorum uygulamak mümkün değil. 8 çekirdek ve 16 thread ile karşımıza çıkan model 3.4 GHz ile 4.2 GHz saat hızı arasında işlem yapabiliyor.

i7-10700K modeliyle karşılaştırıldığında tek çekirdek performansı olarak yüzde 22 çok kıymet alan tertemiz model, çift çekirdek performansında ise yüzde 26 dahada çok skor ile karşımıza çıkıyor.

i9-10900K modeliyle karşılaştırıldığında ise tek çekirdek performansı olarak yüzde 17 yüksek kıymet ile karşımıza çıkan model, çift çekirdek performansında ise yüzde 21’lik artış göstermiş.

intelIntel Rocket LakeIntel Rocket Lake özellikleriIntel Rocket Lake sızdırıldı