Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Otomatik pilota aldı ve uyudu!

Kanada polisi tarafından 20 yaşındaki Tesla Model S kullanıcısı, aracı otomatik pilot modunda seyir halindeyken uyuduğu için ceza aldı. Yaklaşık 140 km/s hızla seyir hâlinde olan otomobilin sürücüsü, direksiyon koltuğunda uyurken yakalandı.

Amerikalı elektrikli oto üreticisi Tesla’nın en mühim özelliklerinden biri otomobilin otomatik kaptan modunun olması. Bu sürüş modu sayesinde aracınıza gitmek istediğiniz yeri belirtiyorsunuz ve Tesla’nız o hedefe kendisi gidiyor. ama siz bu sürüşü programladığınızda aracın direksiyonunda her şeyi dikkatle izliyor pozisyonunda olmanız gerekiyor.

Foto : CNN Business

CNN’in haberine göre Kanada’nın Alberta kisminda yaşanan olayda 140 km/s hızla giden tek Tesla Model S polisin alakasını çekti. “Aracın içinde bulunan her iki yolcunun da uyuyor benzeri olduğu, dikkatimizi çekti” diyen Kanada polisi, aracın peşine düştü. Bu sırada hızını artıran oto 150 km/s hıza civarindan otomatik olarak ulaştı.

Polis memuru araç durdurduktan ardindan sürücüyü hız yapmaktan suçlayarak ehliyetini 24 saat askıya aldı. Soruşturmanın derinleşmesiyle birlikte polis, sürücüyü riskli araç kullanmaktan suçladı.

Tesla Model S

Kanada polisinin yaptığı izahta bu sistemlerin Tamamiyle araçların sürücüsüz olarak gidebileceği manası taşmadığı ifade ediliyor. “Bu sürüş sistemleri Yalnızca sürüş destek özelliği taşıyor ve araç içinde var olan kişiler sürüş sorumluluğu taşıyorlar.” izahı yapıldı.

Tesla’nın konuyla alakalı tek yorumu bulunmuyor. Autopilot teknolojisi adaptif hız sabitleme sistemi ile birlikte, şeritte kalma asistanının senkronize olarak çalışmasıyla yasama geçiyor. Tesla benzeri araçlarda kullanılan suni zeka teknolojisi, otomobilin etrafını lidar radar sistemleriyle denetlerken tespit edecek senaryolar da üretilmesini sağlıyor. Bu sayede oto etrafındaki hareketleri izleyerek kendisinin konumunu koruyabiliyor.

Bir evvelki sene 50 yaşında tek erkek manuel mod Autopilot konumunda seyretme halindeyken tek talihsiz kaza geçirip hayatını kaybetmişti. 2018 seneninde ise Apple çalışanı Walter Huang otomobilin otomatik kaptan modunda otoyolda seyretme halindeyken tek anda şerit değiştirip hızlanması neticeninde talihsiz kaza geçirmiş ve hayatını kaybetmişti. 2016 seneninde ise Joshua Brown otomobili otopilot modunda giderken önündeki traktöre arkadan çarpıp hayatını kaybetmişti.

Apple CNN Kanada talihsiz kaza oto zabita suni zeka