Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Normalleşme sürecinde lastiklerimi değiştirebilir miyim?

Türkiye normalleşme sürecine başladı. Bu dönemde trafikte araç sayısındaki artışla birlikte sürücülerin merak ettiği konular arasında yer alan “kış lastiklerinin değişimi gerekli mi” sorusu önem kazanıyor. Peki gerçekten kış lastiklerinin değişimi bu kadar önemli mi?

Kış aylarını arkada bırakıp bahara girdiğimiz bugünlerde, Covid-19’a karşı alınan önlemlerde de tertemiz tek asama de başlıyor. neden havaların ısınması neden araç kullanımında yaşanmaya başlayan artış, gündemde çok fazla yer etmeyen, ama sürüş güvenliği amaciyla önem taşıyan kış lastiklerinin değiştirilmesi konusunun ön plana çıkmasına neden oluyor.

Petlas, sürücülerin bu konudaki suallerini şuurlu görüşüyle yanıtlıyor. Mevsimine ahenk gösteren lastik kullanımının, sürüş güvenliği üzerinde direk tesirli olduğunu ifade eden AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, “Son senelerde bilinçlendirme kampanyaları ve trafik kontrolleri sayesinde ülkemizde kış lastiği kullanımında tespit edecek tek noktaya gelindi. Ancak, yaz aylarına girerken, sıcak havalarda kullanıma ahenk gösteren olmayan kış lastiklerinin değişimi, yazın kış lastiği kullanılmaması da aynı şekilde ağırbaşlı tek önem istek ediyor. Bu ihmal edilmemesi koşul olan tek konudur” dedi.

AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün

YAZ MEVSİMİNDE KIŞ LASTİKLERİNİ KULLANMAK RİSKLİ Mİ?

Kış lastiği resmi uygulamasının Nisan ayı başında bittiğini anımsadan Erkal Özürün, “7 derece sıcaklığın altında kullanım amaciyla tasarlanan ve üretilen kış lastikleri, sıcak havalarda istenilen performansı sergilemekten ırak kalıyor. Havalar ısınınca kış lastiklerinin fren mesafesi artıyor, yollar tutuş performansı azalıyor ve Hem de aracınızın yakıt tüketimini dahi artırıyor; çünkü kış lastiklerinin bileşiği 7 derecenin altındaki sıcaklıklar amaciyla tasarlanmıştır. Bunun fren mesafesi ve dolayısıyla güvenlik üzerinde menfi tek tesiri olabilir. Ayrıca, kış lastikleri var yollar koşullarında dahada hızlı aşınır ve sürüş konforunu azaltır” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERKış lastiği ve yaz lastiği arasındaki farklarKış lastiği ve yaz lastiği arasındaki farklar

Nisan ayı trafik ülkemiz