Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

NASA’da önemli fırlatış öncesi şaşırtan istifa

NASA istifa haberiyle gündeme geldi. Uzun aradan sonra ilk kez ABD’den Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderilmesinden önce şaşırtan bir istifa geldi. NASA fırlatış ile beklenmedik şekilde gündeme oturdu.

İstifanın, 10 yıl sonra ilk kez ABD’den uzay istasyonuna astronot gönderilmesinden olması dikkatlerinden kaçmadı. Bu süre zarfında ABD’li astronotlar diğer ülkelerden uzaya gönderiliyordu.

NASA istifa ile sarsıldı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) İnsan Keşifleri ve Operasyonları Müdürü Douglas Loverro görevinden istifa etti. Bu istifa SpaceX ile astronotların ABD’den gönderilmesinin hemen öncesinde yaşandı. 27 Mayıs astronotlar uzay istasyonuna doğru yola çıkacak.

Alınan istifa kararının baskıyla verildiği iddia ediliyor. ABD basınında istifa eden ismin, NASA Direktörü Jim Bridenstine ile anlaşmazlık yaşadığı için istifaya zorlandığı söyleniyor.

nasa fırlatış

Loverro’dan boşalan göreve yardımcısı Ken Bowersox vekalet edecek.

Crew Dragon kapsülü Falcon 9 roketiyle Florida’da yer alan Kennedy Uzay Merkezi’nde fırlatılacak. Bu fırlatma özel bir anlama sahip. Çünkü SpaceX ilk kez bir insanlı seferde kullanılacak. Ek olarak 2011’de Shuttle programının sona ermesinden sonra ABD’nin kendi gerçekleştirdiği ilk insanlı uzay seferi olacak.

Halihazırda uzay istasyonunda 1 ABD’li astronot ve 2 Rus kozmonot görev alıyor. Bu üç isim 9 Nisan’da dünyadan gönderilmişti. NASA fırlatış görevinde yer almamış, 3 isim Soyuz kapsülü ile yola çıkmıştı.

nasanasa falcon 9nasa fıraltışnasa istifauluslararası uzay istasyonu

Kaynak :shiftdelete