Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Miyom Nedir ? Miyom Tedavisi Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Miyom kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Tam olarak rahimde görülen kistlere miyom adı verilir. Her 4 kadından birinde miyoma rastlanmaktadır. Miyomlar kanser riski taşımayan rahim içine yerleşmiş urlardır. Hasta kimi zaman bu urların farkına dahi varamayabilir. Üreme çağındaki kadınlarda miyoma daha sık rastlanır.

 

Miyom Nedir?

 

Rahim ağırlıklı olarak kaslardan oluşur. Bu yoğun kas kütlesi sayısını arttırabilme ve büyüme özelliğine sahiptir. Gebelik öncesi bir yumruk büyüklüğünde olan rahim, gebelik süresince 20 kata kadar büyüyebilir. Bu durum gebelik süresince gereklidir ve doğum sonrası rahim tekrar eski haline döner. Ancak bazı durumlarda kontrol dışına çıkıp geri dönüşümünü tamamlayamaz. Miyomun gelişimi rahimde bulunan kas hücresinin kendi bağımsızlığını ilan edip, çoğalmaya başlar ve ardından rahim içerisinde tümöre dönüşür. Bu tümöre miyom denir ve bu durumlarda hastanın miyom tedavisi ameliyatı gereksinimi oluşur.

 

Miyom Tedavisi Ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Miyom tedavisi ameliyatı cerrahi bir müdahale ister. İki ana başlıkta toplanır. Sadece miyomun alındığı miyomektomi ameliyatı ve rahimin tamamen alındığı histerektomi ameliyatı. Miyomların sebep olduğu ağrı ve kanama durumlarında ilaçlardan yardım alınsa da, miyomların ilaçlarla ortadan kaldırılması mümkün değildir.

 

Bunun için mutlaka miyom tedavisi ameliyatı ihtiyacı doğar. Miyomektomi yani sadece rahimdeki miyomların alınması 45 yaş ve altı hastalar için sıklıkla uygulanır. Bu yaşlarda hastanın çocuk doğurma arzusu bulunmaktadır. Miyom ameliyatları son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte kapalı yöntem ameliyatlarla gerçekleşmektedir. Çok küçük boyutlara sahip olan miyomlara ise ilaç tedavisi uygulanır. Cerrahi müdahale ile alınan miyomlar tekrarlama özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden hastanın kontrollerini aksatmaması gerekir.

 

Miyom Tedavisi Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

 

Miyomlar çoğu kadın için probleme neden olmazken, bazı kadınlarda ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Miyom tedavisi ameliyatı hastanın yaşı, gebelik düşünüp düşünmediği gibi unsurlar göz önüne alınarak yapılır. Bununla birlikte rahim dışına taşmış elma büyüklüğündeki bir miyom hiç bir şikayete neden olmayabilir. Ancak rahim içindeki küçük bir miyom ağrıya ve kanamaya sebep olabilir. Hastanın yaşam kalitesi etkilenir ve problemler yaşayabilir. Bu gibi durumlar mutlaka ameliyat gerektirir.