Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Milli elektrikli tren için tarihi gün!

Milli elektrikli tren testleri dünyayı etkisi altına alan virüs salgını nedeniyle ertelenmişti. 15 Haziran tarihinde fabrikayı ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise “29 Haziran’da tekrar buraya geleceğiz bütün arkadaşlarımız ile birlikte fabrika testlerine başlayacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Beklenen gün geldi! Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla TÜVASAŞ tesislerinde düzenlenen tören sonrasında elektrikli tren için fabrika testleri resmen başladı.

Milli elektrikli tren testleri başladı!

2013 yılında alanın kararla bu tren setlerini üretmek için görevlendirilen TÜVASAŞ, yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretmek için hazır duruma geldi. İşletme hızı 160 km, maksimum hızı ise 180 km olan elektrikli tren setinin koltuk kapasitesi, 5 araçlık sette 324’e ulaşıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Instagram hesabında yaptığı paylaşım ile milli elektrikli trenin test sürecine çıkışını gözler önüne serdi.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Ülkemizin ilk yerli ve milli treni raylarda. Bu gurur hepimizin 👏 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Ekrem YÜCE (@sbbekremyuce)’in paylaştığı bir gönderi (29 Haz, 2020, 2:51öö PDT)

Testler tamamlandıktan sonra yolcu taşımacılığına başlaması planlanan tren için hedef içerisinde bulunduğumuz yıl. Yani en geç 2020 sonuna kadar yolcu taşımacılığının başlaması hedefleniyor.

Milli elektrikli tren testleri başladı!

elektrikli trenelektrikli tren testlerimilli elektrikli tren

Kaynak :shiftdelete