Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Microsoft ciddi bir suçlama ile karşı karşıya!

Yazılımları ile tanınan Microsoft, Chromeium tabanlı Edge tarayıcısı yüzünden bir kez daha gündemde. Windows 10 kullanan Firefox kullanıcıları, Microsoft’u veri hırsızlığı ile suçluyor.

Microsoft Edge tarayıcısı için veri hırsızlığı iddiası

Bazı Firefox kullanıcıları, Windows 10 için hazırlanan Edge tarayıcısı adına yayımlanan yeni güncellemeden memnun değil. Birçok kişi, bu tarayıcının Mozilla’nın izni olmadan Firefox’tan veri aldığını keşfetti.

Bu olayı araştıran kullanıcılar, Edge’in kurulum işlemine müdahale edilmesine rağmen veri kopyalama işleminin durdurulamadığını ortaya çıkardı. “Krankie” isimli bir Reddit kullanıcısı, Microsoft’un kullanıcıları Edge tarayıcısını kullanmak için zorladığını söyledi.

Microsoft Edge tarayıcısı

Aynı forum üyesi, Microsoft’un kullanıcılara Edge tarayıcısını kapatmak için herhangi bir fırsat tanımadığını ifade etti. “Krankie”, Edge’in kapatılsa bile bu yazılımın kendisini görev çubuğuna sabitlediğini belirtti. Microsoft Edge tarayıcısı adına başka neler söyleniyor?

Yaptığı tespitler ile takdir toplayan “Krankie”, bu tarayıcının bilgisayarda bulunan ve varsayılan olarak ayarlanan başka bir tarayıcıyı ortadan kaldırdığını aktardı. Bu bağlamda Microsoft, bu üyenin söylediğine göre, kullanıcıları Edge’i kullanma ve onu varsayılan tarayıcı hâline getirme konusunda zorluyor.

Microsoft Edge

Alınan bilgiler doğrultusunda eğer bir kullanıcı bir bağlantıyı tarayıcı ile açmak isterse ekranda bir menü beliriyor ve bu menü o kişiden bir tarayıcıyı varsayılan tarayıcı olarak tanımlamasını istiyor. Sadece “Görev Yöneticisi” ile kapatılabilen Edge, kapatılsa bile masaüstünde beliriyor.

İddia sahibi, Edge’in bu olaylar sırasında diğer tarayıcılardan izinsiz bir şekilde veri topladığını düşünüyor. Buna ek olarak bir kullanıcı da bu konu hakkında şunu söyledi: “Edge’i açtığımda Firefox’ta kullandığım verileri gördüm.”

Microsoft Edge tarayıcı

Microsoft Edge tarayıcısı hakkında neler düşünüyorsunuz? Görünüşe göre Microsoft’un bu işlemleri kullanıcıların ve tarayıcıların iznini almadan gerçekleştirmesi birçok kişinin huzurunu kaçırdı. Bu durum sizde de yaşandı mı?

chromium tabanlı microsoft edgeMicrosoft EdgeMicrosoft Edge Firefoxmicrosoft edge tarayıcıMicrosoft Edge tarayıcısıMicrosoft hırsızlıkMicrosoft veri hırsızlığıWindows 10 Firefox

Kaynak :shiftdelete