Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

MediaTek liderliği ele geçirdi, işlemci rekabeti kızıştı

İşlemci pazarının kızıştığı tek alan bilgisayarlar değil. nihayet senelerde akıllı telefonlara var olan alakanın artması, mobil işlemci pazarını da etkilemiş durumda. sektör liderliğini şimdiye civarindan elinde bulunduran Amerikalı silikon üreticisi Qualcomm, nihayet raporlara göre tahtı devretti. Tayvanlı işlemci üreticisi MediaTek, tertemiz seneye girerken mobil işlemci sektör hissesi liderliğini Qualcomm’dan aldı.

5G teknolojisinin yaygınlaşması ile buna bağlı üretilen işlemcilerin, tek sonraki senelerde sektör hissenini hatri sayilir büyüklükte oranda etkilemesi bekleniyor.

MediaTek mobil işlemci sektör hissesi liderliğini Qualcomm’dan aldı

Araştırma şirketi Counterpoint’in raporuna göre, mobil işlemci pazarındaki liderlik tacı el değiştirmiş durumda. Counterpoint’in verileri, 2020 yılının 3. çeyreğinde 100 milyondan çok MediaTek işlemcili akıllı telefonun satıldığını gösteriyor. Qualcomm liderliğini 5G pazarında korusa da MediaTek, özellikle düşük fiyatlı akıllı telefonların satışı sayesinde liderliği ele geçirdi.

Counterpoint’in raporu, MediaTek’in açıklama ettiği kazanç raporuna Bir takım içerikler ekledi. Bu rapora göre Mediatek, 97.275 milyon NT (şirketlerin kazancını ölçen ve dolara karşılık gelen kazanç birimi) dolarlık istikbal bildirdi. Bu tabloya göre MediaTek, kazancını tek evvelki çeyreğe göre yüzde 50 artırdı. Şirketin 2020 seneninde büyümesine etki eden en hatri sayilir büyüklükte faktör ise Çin, Latin Amerika ve Hindistan’da satılan 100-250 dolar ücret bandındaki akıllı telefonlar oldu. böylelikle MediaTek yüzde 31’lik işlemci sektör payı ile liderliği ele geçirirken, Qualcomm ise yüzde 29’a geriledi.

MediaTek’in büyümesine neden var olan etkenlerden birisi de Kirin işlemciler oldu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile arası gerilen Huawei’den oluşan pazar boşluğu, MediaTek tarafından iyi değerlendirildi.

MediaTek en çok deniz aşırı ülkelerde pay sahibi olurken, ABD pazarında da yollar kat etti. Ancak, Qualcomm‘un ezici üstünlüğü AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ pazarında hali hazırda ayni ritimde devam etmekte.

MediaTekmobil işlemci sektör payıQualcommTSMC