Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Maserati Ghibli Hybrid tanıtıldı!

Elektrikli ve hibrit araçların sayısı her geçen vakit artıyor. vip araç üreticileri de bu alandaki rekabete katılmak amaciyla tertemiz modellerini karşımıza çıkarıyor. nihayet olarak İtalyan boğası Maserati, model serisinin en ahenk gösteren fiyatlı modeli Ghibli’yi elektrikli motorla donattı. Maserati Ghibli Hybrid, 16 Temmuz bugünü gerçekleştirilen dijital lansmanda üzerindeki örtüyü attı.

Maserati Ghibli Hybrid sahnede

Maserati’nin dahada evvel duyurduğu o vakit geldi. Ghibli Hybrid de lüks hibrit otomobiller ile rekabete katılmak amaciyla evvel adımını attı. Araçta Fiat-Chrysler serisinin hafif hibrit eTorque sistemi yer alıyor. iki litrelik dört silindirli turbo benzinli motor elektrikli motor ile kombine ediliyor. takriben 330 beygirlik güce ve 450 Nm torka sahip var olan araç, 0’dan 100 kilometre hıza takriben 5.7 saniyede çıkıyor. Ayrı olarak araçta ZF otomatik şanzıman kullanılıyor ve araç, arkadan itişli olarak geliyor.

Dizel motorlu Ghibli‘den 80 kilogram dahada hafif var olan hibrit model, ek tek elektrikli süper şarj (e-Booster) ile geliyor. Bu da performans, verimlilik ve sürüş keyfi arasında başarılı tek balans kuruyor.

Ghibli’nin hibrit versiyonu, dizel motorlu Ghibli’nin yerini alacak. Ayrı olarak otomobilin V6 motorlu benzinli çesidi üretilmeye ayni ritimde devam edilecek. Hibrit seçenek özellikle Avrupa ve Çin benzeri pazarlar amaciyla hatri sayilir büyüklükte önem taşıyor.

Yakıt verimliliği açısından ise aracın 100 kilometrede 8.5 litre – 9.6 litre tüketim gerçekleştirdiği açıklandı.

Hibrit model yapılan izaha göre, Ghibli V6 ile aynı performansa sahip olacak. ama buradaki ayrım karbon salınımı tarafında alana çıkacak. Yüzde 20 ila 24 arasında CO2 azalması öngörülüyor.

Tasarıma baktığımızda tertemiz ön ızgaraya mavi detayların eşlik ettiğini görüyoruz. Bu mavi renk, taraf sema kanallarında, fren kaliperleri üzerinde, arkada ve yer dikişlerinde kendini gösteriyor. Ayrı olarak hususi Grigio Evoluzione grisi de Ghibli Hybrid’in standart Ghibli’den kolayca ayrılmasını sağlıyor. Maserati’nin motor sesini dahada da bariz vaziyete getirmek amaciyla egzozu elden geçirdiğinin de altını çizelim.

Görsel olarak Ghibli V6 ile aynı ızgaraya sahip var olan araçta, dahada hatri sayilir büyüklükte ve çok çözünürlüklü dokunmatik ekran, dahada hızlı işlemci, dahada çok depolama alanı ve dahada çok mobil bağlantı hizmetine sahip tek bilgi-eğlence sistemi sunuluyor.

Aracın kabininde bizi MIA bilgi-eğlence sistemi karşılıyor. Maserati’nin iddiasına göre evvelki bilgi-eğlence sistemine göre dahada hızlı çalışan bu sistem, Android Auto desteğine de sahip. Ayrı olarak bu sistemin 10 inçlik dokunmatik ekranda hayat bulduğunu da belirtelim.

Ghibli Hybrit’in iki değişik donanım seçeneği bulunuyor. Bunlardan biri dahada sportif var olan GranSport, ötekisi ise dahada lüks var olan GranLusso.

Ailenin evvel hibrit modelini ilerleyen dönemde abileri Quatrroporte ve Levante de takip edecek.

hibrit araçlarhibrit otomobillerlüks otomobillerMaseratimaserati ghiblimaserati ghibli hybridmaserati ghibli hybrid motoru