Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Malware nedir

Malware, bilgisayarınıza zarar veren çeşitli kötü amaçlı yazılımlara denir.

Malicious software kelimelerinin kısaltılmışı var olan Malware, perişan Emelli yazılım mananına geliyor. Malware yazılımları; pc ve mobil cihazların işlevlerini bozmak, ağırbaşlı verileri toplamak, hususi pc sistemlerine erişim sağlamak ve kabul görmeyen reklamları göstermek emeli ile kullanılır.
1990 yılında Yisrael Radai tarafından malware (zararlı yazılım) ismi konulmadan önce, bu tür yazılımlara pc virüsü isimi veriliyordu.
perişan Emelli yazılımlar, uzunca tek vakit boyunca, bulaştığı pc sisteminin haberi olmadan bilgi toplama ve casusluk işlemlerini yapabilir. Bunun yanında, girdiği sisteme zarar verme, sabotaj etme emeli da taşıyabilir.

Kısacası Malware; kötü Emelli yazılım, pc virüsü, solucan (virüs), truva atı, fidye virüsü, casus yazılım, reklam destekli yazılım ve başka zarar veren yazılımları oluşturan gruba verilen genel isimdir.
Kötü Emelli yazılımlar çoklukla zararsız görünen dosyaların dahil kismina gizlenir.2011 yılından bu yana solucanlar ve truva atları, etkin tehlikelerin çoğunluğunu oluşturmaktadır.
FARKINDA OLMADAN İNDİRİLEBİLİRLER
Casus yazılım veyahut perişan Emelli yazılımlar,  kimi şirketler tarafından sağlanan ve web sayfalarından indirilebilen yazılımlar içinde gömülü olarak bulunabilir. Bu programlar dışarıdan kullanışlı ve cezbedici gözükse bile, piyasa amaciyla istatistik araştırması yapan, kullanıcının hareketlerini saklıca izleyen parçalar içerebilir.

EN genel KÖTÜ AMAÇLI program TÜRLERİ:
En genel kötücül yazılım türleri şunlardır:[17]

Bilgisayar virüsü

Bilgisayar solucanı (worm)

Truva atı (Trojan horse)

Arka kapı (backdoor)

Mesaj sağanağı (spam) (Yığın ileti)

Şantaj yazılımı (ransomware)

Kök kullanıcı takımı (rootkit)

Telefon çevirici (dialer)

Korunmasızlık sömürücü (exploit)

Klavye dinleme sistemi (keylogger)

Tarayıcı ele geçirme (browser hijacking)

Casus yazılım (spyware)

MALWARE VE VİRÜS içinde NE ayrım VAR?
Virüsler, bilgisayarınıza zarar saglamak amaciyla kendisini kopyalayabilen, sisteminizi bozabilen ve verilerinizi yok edebilen kod parçalarına denir. Malware ise truva atları, casus yazılımlar, trojanlar, adware, fidye yazılımları veyahut virüs bulunan perişan Emelli yazılımlardır.
Instagram: @eshteknoloji