Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Maltepe Üniversitesi öğrencileri Sürü İHA Simülasyon Yarışmasında finale yükseldi

Maltepe Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu MERGEN ekibi Teknofest Gaziantep Yarışması Sürü İHA alanında final turuna kalmayı başardı. Ekip son sürat çalışmalarına devam ediyor.

Teknofest Gaziantep Yarışması Sürü İHA alanında final turuna kalmayı muvaffak olan MERGEN ekibi hazırlıklarını bütün hızıyla sürdürüyor. Takımın akademik danışmanlığını Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümünde (İngilizce) Araştırma Görevlisi Uğur Osman Yücel yaparken MERGEN ekibi azalarının görev alanını “Mergen takımı, Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği (İngilizce) bölümü 4. derslik öğrencilerinden oluşmaktadır. Takım üyeleri, veritabanı, linux sistemler, pc mimarisi benzeri alanlarda bilgi sahibi olmakla birlikte sıkça düşünce alışverişinde bulunmaktadır. Takım üyelerinden; takım öncüsü Tevhit Karslı mobil uygulama projelerinde yer almıştır, Burak Aktepe gömülü sistemler üstüne projeler geliştirmektedir, Yahya Mehmet Sağdur C#’da çeşitli projeler geliştirmiştir, Bilal Gelik suni zekâ alanında araştırmalar yapmaktadır, Fatmanur Akbaş ve Nihan Nur Şıngır ise C ve Java dillerinde çeşitli projeler gerçekleştirmiştir” şeklinde anlattı.

Yarışma amaciyla sıkı tek kampa giren ekip azaları hedeflerini ve çalışma sistemlerine ait “Otonom sistemlere ve sürü algoritmalarına alaka duyan, yazılım mühendisliği öğrencileri olarak Teknofest’in Sürü İHA Simülasyon Yarışmasına katılmaya karar verdik. Yarışmanın emeli sürü halindeki İHA’ların tanımlanan görevlerini en iyi şekilde paylaştırıp, en yetkin şekilde adina getirmeleridir. Yarışmanın senaryosu ise insansız sema araçlarıyla zerzele sonrası yıkıntı bölgesindeki kazazedelerin hastaneye taşınmaları ve telekomünikasyon hizmeti sağlamaya odaklanmıştır. Ülkemiz üç fay hattı grubunun bulunduğunu tek zerzele ülkesidir. Biz de depremden alınan yaraları en hafife indirmeye baz alinarak bu yarışmaya katılıp, takımımızla birlikte yazılım algoritmaları geliştirmeye karar verdik” dedi.

Yarışmanın Final turu öncesi iki Yorucu etabı arkada bırakan ekip öncelikli hedeflerinin Maltepe Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil etmek olduğunu belirtti. Yarışmanın en Yorucu etabının final turu olduğunun bilincinde var olan MERGEN ekibi yarışmayı birinci olarak bitirmek ile alakalı da iddialı konuştular.

Yarışmada finale kalmadan evvel iki aşamadan geçtiklerini anımsadan Uğur Osman Yücel o süreçleri şu şekilde anlattı: “Ön Tasarım Raporu (Ön Eleme): Ön tasarım raporu oluşturduk, kisa açiklama olarak bu raporda yapmamız koşul olan görevleri çıkardık ve bu görevleri nasıl gerçekleştireceğimizi, ne tür algoritma adımları izleyeceğimizi bu raporda ilettik.

Video ve Kaynak Kodlar: Raporda belirttiğimiz algoritma adımlarını geliştirdik ve ön elemeyi geçen 48 takım arasından 5. olarak finale çıkmaya dogruluk kazandık. Şimdi hedefimiz finalde birinci olarak kendimizi ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek.”

Zorlu tek hazırlık sürecinde bulunan Yücel yarışmaya değin ise teknik bilgi de verdi. Yücel, “Yarışmanın asıl emeli geleceğin teknolojisi olarak kullanılacak İHA’ların tek ekip, sürü olarak uçmasını sağlayarak sürü uçuşuyla dahada çok yarar sağlamayı amaçlamaktadır. Yarışmayı anlatmamız gerekirse yarışmanın evvel gününde takımlar yazdıkları algoritmaları ve kodları seçici kurul azalarina anlatarak sunum yapmakta ve seçici kurul azalarının suallerine cevap vermektedir. İlk vakit rastgele tek eleme vaziyeti olmamaktadır. İkinci vakit simülasyon ortamında gerçekleştirilen yarışmada yazılan algoritmalar ve kodlar senaryo senaryo koşturularak oynatılmakta ve her senaryo sonu nokta tablosu açıklanmakta ve yarışmacılarla paylaşılmaktadır. Her vakit nokta vaziyetine göre elemeler yapılarak final gününe civarindan gelen yarışmacılar arasından evvel üç belirlenmektedir. Yarışmanın içinde bizden beklenenler verilen formasyon uçuşunun eksiksiz ve hatasız tek şekilde uygulanarak İHA’ların tek seviye içinde uçması sağlanmaktadır. İHA’lar buradaki durumlarına göre nokta toplamaya başlamakta; formasyon uçuşu tamamlandıktan ardindan talihsiz kaza kırım alanına varan İHA’lar arama algortimalarını uygulayarak yaralı kazazede ve Telekom bekleyen kazazedeleri aramaya çalışmaktadır. İHA’lar yaralı kazazedeyi bulduğunda ahenk gösteren ve boş tek sağlık kurumu belirleyerek İHA’ları buraya taşımakta ve hastayı hastaneye bırakmaktadır. bunun için göre nokta toplamaktadır. İHA’lar yarası var olmayan kazazedelere Telekominikasyon sağlayarak telekominikasyon altında ayrı tek nokta toplamaktadır. Bu şekilde senaryo puanları hesaplanmakta ve sıralamalar belirlenmektedir” ifadelerini kullandı.