Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Lise öğrencileri, koronavirüsle mücadelede en kritik cihazı yarı fiyatına üretiyorlar

Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz şu günlerde solunum güçlüğü çeken hastalar için kolları sıvayan Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, piyasadakilerin yarı fiyatına yerli solunum cihazı üretti.

Antalya’da Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, koronavirüs salgını hasebiyle solunum güçlüğü çeken hastalar amaciyla piyasadakilerin yarı fiyatına türk mali solunum cihazı üretti. Cihaz, sipariş verilmesi seklinde gün içinde 4- 5 adet üretilebilecek.

Tüm yeryüzünde ölümlere yollar açan koronavirüs salgınında ağır vakalarda, solunum sıkıntısı görülüyor. Akciğerlere hatri sayilir büyüklükte oranda hasar veren virüs hasebiyle bugünlerde en çok gereksinim duyulan medikal malzemelerin başında solunum cihazları geliyor. özellikle sağlık kurumu dışında Rehabilitasyonu ayni ritimde devam edecek var olan KOAH, astım benzeri kronik rahatsızlığı bulunanlar hanede solunum cihazıyla devamlı oksijen takviyesi alıyor.

PİYASADA 5 BİN LİRAYA SATILIYOR

Piyasada 5 bin liraya satılan ve ithal edilen solunum cihazları ise hemide tedarik sıkıntısı, ayni vakitte da ücretleri açısından hastalara zorluk yaşatıyor. Antalya’daki Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretmen ve idarecileri, türk mali malı solunum cihazı üretmek amaciyla çalışmalara başladı. türk mali malı tek sema kompresörü satın alan öğretmenler, bu kompresörü tek sıra filtre ve yazılımla destekleyerek solonum cihazını üretmeyi başardı.

FONKSİYONEL YÖNLERİ MEVCUT

Yerli tasarım solunum cihazındaki kompresör ortamdaki havayı alıp hususi tasarlanmış filtreden geçirip, azot ve oksijen olarak ikiye ayırıyor. Oksijeni depolayan aygıt çalıştırıldığı sürece oksijen veriyor. Kompresör motoru dışında cihazın yazılımına civarindan tamamı türk mali üretilirken piyasadaki eş solunum cihazlarından değişik fonksiyonel yönleri de mevcut. Solunum cihazı uzaktan denetim edilebilirken, hastanın solunum ve nabzını ölçebiliyor, yüzde 80’nin üzerinde oksijen sağlıyor.

“GÜNDE 4-5 ADET ÜRETEBİLİRİZ”

Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Duran, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin bu Yorucu süreçte maske, dezenfektan benzeri medikal ürünleri üreterek üzerlerine düşen görevi adina getirdiğini söyledi. ulusal Eğitim Bakanlığı ve İl ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle tek adet ürettikleri cihazı istek olması seklinde gün içinde 4- 5 adet üretebileceklerini belirten Müdür Duran, ‘Herhangi tek istek olması seklinde seri üretime geçebiliriz. sağlık kurumu ve hanede ferdi olarak kullanılabilecek. Yazılım ve elektronik kart bize ait, Tamamiyle yerlidir” dedi.

“EVDE OKSİJEN İHTİYACINI KARŞILAYACAK”

Cihazın üretiminde görev alan öğretmenlerden Biyomedikal Mühendisi Yasin Çolakerol ise havada normal şartlarda bulunan yüzde 20’lik oksijenin bu cihazla yüzde 80’lere çıkarıldığını ifade etti. Piyasada bu cihazın benzerlerinin olduğunu, ama türk mali olmadığını da laf eden Çolakerol, “Biz kendimiz yaptık ve başardık. Elektronik dönem kartı ve yazılımı bize ait. aygıt yerlidir. Koronavirüste hasta kisi olanlarda solunum yetmezliği oluyor. Bol oksijene ihtiyacı var bu hastaların. O aşamada rehabilitasyon hanede ayni ritimde devam edecekse oksijen ihtiyacını bu aygıt karşılıyor. Maliyet olarak da dahada uyguna, yarı fiyatına esya ettik” diye konuştu.

Kaynak: DHA