Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Lamine Parke Hakkında Bilinmesi Gereken Bütün Detaylar

Lamine parke ev dekorasyonunda kullanılabilecek en dekoratif ve modern tarzdaki parkelerden biridir. lamine parke bir zemin kaplama malzemesidir ve tamamen ahşaptan üretilir. Lamine parke birkaç ahşap tabakanın bir araya getirilmesi ile oluşur ve en üstteki tabaka genellikle ağaç malzemeden oluşur. Lamine parkeler cilalama gibi bir işlem gerektirmez. Lamine kelimesinin anlamı yapıştırma demektir. Lamine parkeler masif parkelerden genellikle daha pahalı olur. Daha pahalı olmasının sebebi ise daha yüksek bir üretim teknolojisi ile üretilmesidir. Ayrıca fazladan cila işlemi yaptırmayı gerektirmez. Cilalı, boyatılmış ve eskitilmiş gibi seçenekler ile kullanıcıların beğenisine sunulur.

 

Lamine parkelerini imalatında yüzeyde kötü görüntüler oluşmaz. Bundan dolayı görünüm olarak şık bir görünüm elde edilir. Ayrıca lamine parkelerde renk değişimi olmadığı için uzun süreli kullanım için uygundur. Kullanıcılar ürünü satın alırken son halini görerek satın almış olurlar. Böylece ileride bir renk değişimi söz konusu olmaz. Lamine parkeler rahatlıkla yapılarda tercih edilebilir.

 

Lamine Parkenin Yapısal Özellikleri

 

lamine parke birkaç tabaka halindeki ahşap malzemelerin birine yapıştırılması yolu ile üretilir. Bunların üzerinde ince bir ağaç tabaka bulunur. Lamine parkeler genellikle 3 adet tabakadan oluşur. Bu tabakalardan iki tanesinin kalınlığı yaklaşık olarak 5 ve 10 mm aralığında olan ahşaptan oluşur. Diğer tabakanın kalınlığı ise 2 ve 5 mm aralığındadır. Bu üç katman birleştirilirken ahşap üzerindeki damarların birbirine dik gelmesi şartı ile tutkal ile yapıştırılır. Lamine parkeler genellikle cilalı olarak satışa sunulduğu için fazladan bir cilalama işlemine ihtiyaç duyulmaz.

 

Lamine Parkelerin Laminat Parkelerden Farkı Nedir?

 

Lamine parkelerin laminat parkelerden farkı, lamine parkelerde arada ahşap malzeme kullanılmasıdır. Lamine parkelerde arada ahşa malzeme bulunurken laminat parkelerde arada MDF bulunur.

 

Lamine Parkelerin Sağlık Açısından Nasıl Bir Etkisi Var?

 

Lamine parkeler tamamen doğal ahşap malzemelerden üretilmesinden dolayı sağlığa zararlı bir madde içermez. Lamine parkelerin sağlığa en büyük etkisi ahşabın elektriği emmesinden kaynaklıdır. Ahşap malzemelerin elektriği emebilme özelliği bulunur. Lamine parkeler de ahşap malzemelerden üretildiğini için bu özelliği bünyesinde taşır. Ahşap malzeme vücudumuzdaki negatif enerjiyi emebilir. Ayrıca yapılarda lamine parke kullanımı yapıya daha şık bir görünüm kazandıracaktır.