Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Koronavirüse karşı yüzde 90 etkili aşının arkasında 2 Türk bilim insanı var

ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, aileleri Türkiye'den Almanya'ya göçmüş Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008'de kuruldu.

Dün Pfizer ve BioNTech firmaları tarafından duyurulan haber bütün yeryüzünde hatri sayilir büyüklükte tek mutlulukla karşılandı. Yapılan izahta yurttaslar üzerinde denenen koronavirüs aşısının yüzde 90 tesirli olduğu aktarılırken, beynelmilel halkoyu iki şirketin başarısını konuştu. Başarıya ulaşan BioNTech şirketinin kurucusu var olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin de başarıyla bahsedilen isimler arasında yer aldı.

ABD’DEN İZİN BEKLENİYOR

Pfizer ve BioNTech, aşıyla alakalı şu anne civarindan ağırbaşlı tek güvenlik endişesi bulunmadığını ve ay sonuna doğru ABD’den aciliyetli durum amaciyla kullanma desturu almayı beklediklerini söyledi.

ÜÇ HAFTADA İKİ DOZ HALİNDE UYGULANACAK

Aşı, üç hafta arayla iki doz seklinde uygulanacak. Pfizer, sene sonuna civarindan 50 milyon doz aşıyı piyasaya sürebilmeyi planlıyor.

“ETKİLİ ŞEKİLDE ENGELLEDİĞİNİ GÖSTEREN SONUÇLAR VAR”

Aşıyla alakalı olarak izahta bulunan Şahin, “Küresel üçüncü fazın evvel analizinde Kovid-19 aşısının tesirli tek şekilde virüsü engellediğini gösteren neticeler var. Bu inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çalışması amaciyla tek zaferdir. Bu yolculuğa 10 ay evvel başladığımızda erişmek istediğimiz noktadayız. özellikle tam da salgının 2. dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu muvaffakiyet çok hatri sayilir büyüklükte tek ehemmiyete sahip ve normale dönmek amaciyla tek fırsat” dedi.

UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

BioNTech’in CEO’su var olan Prof. Uğur Şahin, aynı zamanda Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışıyor. 55 yaşında olan Şahin, dahada evvel de eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed isimli ilaç şirketinin ilmi öneri heyeti Başkanı olarak görev yapıyordu.

İmmünolog ve onkolog var olan Şahin, İskenderun’da doğduktan ardindan dört yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göçmüştü. Babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışan Şahin’in hayali doktor olmaktı. tek fabrika işçisinin çocuğu amaciyla ulaşması güç bu hayali hakikat kılan Şahin, bu erken eşiyle birlikte Almanya’nın en varlıklı 100 kişisi arasında.

İngiliz Telegraph gazetesine göre çift, evvel şirketleri Ganymed’i 1,4 milyar euroya satmıştı. BioNTech’in piyasa kıymet ise 20 milyar euroyu aştı.

Telegraph, kanser rehabilitasyonuna odaklanan şirketin pandemiyle birlikte koronavirüsle mücadele vermeye odaklandığını aktarıyor: “Ocak ayında Prof. Şahin ekibini toplayarak ‘Yeni görevimiz bu virüsü yenmek. Bu beşeri tek görev’ dedi.”

Ticari başarısına karşın üniversitede ders vermeyi de bırakmayan Şahin, toplantılara elinde bisiklet yarisi kaskıyla giriyor ve akademisyen arkadaşları tarafından mütevazi biri olarak nitelendiriliyor.

ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?

Şirketin kurucularından Dr. Özlem Türeci, on sene süresince muayenehane ve ilmi Danışma Kurulu’nda görev yaptıktan ardindan 2018’de BioNTech Tıp Şefi oldu. 53 yaşında olan Türeci aynı zamanda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanı. Babası İstanbul’da tek doktor var olan Türeci’nin ailesi, doğumundan evvel Almanya’ya göçmüş. Türeci eşiyle Hamburg’da çalışırken tanışmış. Türeci “Düğün nihayet vakitlerde dahi laboratuvarda çalıştık” diyor.

Çift, Ganymed şirketinde modifiye edilmiş genetik kodlarla bağışıklık sistemine kanserle ugras etmeyi öğreten çalışmalar yapıyordu. Bu uygulamada bağışıklık sistemi, kanserli hücreleri vücuda giren tek virüs benzeri algılayarak onları ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Ganymed’i satışları, Almanya’da o tarihe kadarki en hatri sayilir büyüklükte tıp şirketi satışı olmuştu. BioNTech şirketinde de mRNA teknolojisini kullanarak aşı alanında tek devrim yapmayı hedef alan çift, şimdi bu metodu koronavirüs aşısı amaciyla kullanıyor.

Euronews’e göre çift, koronavirüs salgını küresel tek pandemiye dönüşmeden evvel bunun gerçekleşeceğini öngörerek 25 senedir geliştirdikleri bu metotla derhal aşı çalışmalarına başlamaları gerektiğine karar vermiş. yönetim kurulunu aciliyetli toplantıya çağıran ikili, Çin’de yaşananların bütün dünyayı etkilemeyeceklerini düşünen yöneticileri inandirmak amaciyla çaba sarf etmiş.

BİONTECH NEDİR?

2008’de Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Christoph Huber tarafından kurulan şirket, yıllar içinde tıp alanında Bir hayli araştırma yaptı. BioNTech şirketi Eylül 2019’da Bill ve Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz tedavilerine baz alinarak de tek anlaşma imzalamıştı.

2020 seneninde koronavirüs pandemisiyle birlikte şirket, ilaç devi Prifzer ile SARS-Cov-2 aşısı geliştirmek amaciyla tek anlaşma yaptı. Avrupa Birliği, iki şirketin müsterek girişiminden aşı almak amaciyla 200 milyon dozluk tek sözleşme imzaladı.

Aşının başarıya ulaşması vaziyetinde Japonya 120, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 100 ve Birleşik Krallık da 30 milyon dozluk aşı almak amaciyla sözleşme imzalamıştı. Bugünlerde 20 milyar avro değerini de aşan şirketin piyasa değeri, Times gazetesine göre Prosche ve Deutsche Bank’tan dahada fazla.

Wall Street Journal, şirketin ocakta ayından bu yana değerini üçe katladığını aktarıyor. ananesel aşı yöntemlerine göre dahada hızlı ve dahada çok aşı üretilmesini sağlayan mRNA yolunu kullanan şirket, sene sonuna civarindan 100 milyon dozdan çok aşı üretmiş olmayı hedefliyor.

Şirketin başka kurucu ortakları arasında ise Alman milyarder kardeşler Thomas ve Andreas Struengmann bulunuyor. Kardeşler, Türeci ve Şahin çiftinin Ganymed şirketinin de ortakları arasındaydı. Euronews’a göre BioNTech, ocakta ayından bu yana dahada hızlı netice alabilmek amaciyla Şahin’in baskısıyla haftada yedi vakit çalışan iki değişik araştırma grubu oluşturdu. Şahin, bu çalışmalara “Işık hızı Projesi” (Project Lightspeed) ismini verdi.

O dönemde ABD’ye yolcu yasağı olduğu için, laboratuvarlarda geliştirilen Bir takım genetik materyaller Pfizer yöneticilerine ait hususi tek jetle ABD’ye taşındı. Euronews aşının mülkiyet hakkının BioNTech’e ait olacağını ama ortaklık gereği Pfizer’a Bir takım imtiyazlar verileceğini aktarıyor.

Wall Street Journal, 1.500 kişilik BioNTech’in 100 binden çok çalışanı var olan Pfizer’la anlaşmasını ise şöyle anlatıyor:

“İki şirket birlikte geliştirdikleri grip aşısını 2020’de tecrübeye başlayacaktı. ama pandemi Tasarıları değiştirdi.

“İki şirket tek sözleşme dahi imzalamadan birlikte çalışmaya değin tek proje amaciyla kullarını sıvadı.

“Şahin, ‘Yalnızca güvene dayalı tek şekilde başladık’ diyor.

“Anlaşma kapsamında BioNTech, mRNA araştırmalarını ani çok sene evvel bulaşıcı hastalıklar birimini kapatmış var olan Pfizer’a açtı.

“Pfizer ise aşı geliştirme uzmanlığı ve altyapısını bu aşının üretimine sundu.”

BBC