Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Kompozit Cephe Kaplamalarının Tercih Edilme Nedenleri

Polietilen ismi verilen bir plastik olan maddenin iki taraflı olarak alüminyum levhalar aracılığıyla kaplanarak oluşturulan yapıya kompozit cephe kaplama adı verilir. Marine kontrplak, alüminyum plaka, doğal ahşap kaplama gibi birden çok malzeme yardımıyla kaplanma olanağı sağladığı için sıklıkla tercih edilir.

 

Kompozit Cephe Kaplamalarının Alanları

 

Alışveriş merkezi, metro istasyonları, banka, otel gibi pek çok yerde kullanılmasının yanı sıra, dış mekanlarda bina cephe giydirmede de fazlasıyla tercih edilir. Kompozit cephe kaplamaları yeni yapılan yapılarda dekoratif anlamda kullanıldığı zaman yapıların oldukça modern ve etkileyici görünmesine olanak sağlar. Aynı zamanda eski yapıların onarımında da kullanılarak yapıların deforme olmuş halinden kurtulmasına imkân tanıyor.

 

Kompozit Cephe Kaplamalarının Tercih Edilme Nedenleri

 

Kullanılma sıklığının artmasındaki en önemli neden ise hafi yapıda bulunması ve oldukça dayanıklı olmasıdır. Sağlam bir yapıda bulunduğu için uzun süreli kullanım için uygun bir seçenek haline gelir. Bunun yanında, esnek özelliği sayesinde oldukça pratik bir biçimde şekil alması sağlanır. Doğa şartlarına ve darbelere göstermiş olduğu direncin yanında, temizliğinin de kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmesi de kullanım sıklığını artıran bir faktördür. Kullanılmak istenen alanda, sağlamış olduğu renk çeşitliliği ile ortama uyum sağlamayı mümkün kılar. Özel ölçülerde ve renkler ile de üretilebilen kompozit panel tercihe göre ahşap ve granit gibi alternatifler ile de kişilere sunulabilir.

 

Montajlama Süreci

 

Montajlanma işleminde de herhangi bir zorluk bulundurmayan kompozit panel kurulumu sırasında plakalar biçiminde getirilir. El aletleri kolaylıkla kurulum yapılabilir. Montajlamada büyük malzemeler kullanılmasına gerek yoktur.

 

İstenilen alana kurulum yapılması için getirilirken renkli bölümlerinde nakliye sırasında hasar oluşmaması için plastik bir madde yardımıyla kaplanmış olarak getirilir. Her çeşit bina ve yapıya dikkat çekici bir görünümle birlikte çağdaş bir görüntü elde etmeye yardımcı olan dış cephe kompozit cephe kaplama sistemleri yapıların iç ve de dış cephelerine kolay bir şekilde uygulanır. Daha sağlam olması sebebiyle bu yapılarda çoğunlukla alüminyum malzemeler kullanılıyor. Pek çok farklı kaplama malzemesine kıyasla daha sağlam olan kompozit cephe kaplama pürüzsüz yüzeyi ve darbelere karşı güçlü yapısı ile sıklıkla tercih edilir.