Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Kemal Tepret: “Popile ile sevdiğiniz ünlülerle iletişime geçebilirsiniz”

Ünlüler ile hayranlarını kişiye özel videolarla buluşturan bir platform olan Popile projesini anlatan Potinss ve Popile’nin kurucu ortağı Kemal Tepret, “Diğer uygulamalardan farklı olarak, bu platformda yer alan ünlüler, elde ettikleri gelirin tamamını ya da bir kısmını sivil toplum kuruluşlarına bağışlıyor” dedi.

İnternet ve yasamsal medyanın hayatımıza girmesi ile birlikte Yalnızca televizyonlarda gördüğümüz ünlüler ile birebir iletişimi sağlayan artık Bir hayli uygulama var. Bu manada Popile de ünlüler ile hayranlarını kişiye hususi videolarla buluşturmayı planlayan tek uygulama olarak alana çıktı. İsteyen her biri ünlülerden doğum günü, sene dönümü ve iş tebriği benzeri konularda video isteginde bulunabiliyor. ama Popile sipariş üstüne video çekilen başka uygulamalardan değişik olarak, bu platformda bulunan ünlüler, elde ettikleri gelirin tamamını veyahut tek bölümünü sivil cemiyet kuruluşlarına bağışlayabiliyor. Hayranlar da aynı şekilde sipariş oluştururken bağış yapılacak sivil cemiyet kuruluşunu seçebiliyor.

Popile’nin emeli nedir?

Platform kurucularından Kemal Tepret ve ortaklarının yaptığı açıklamada, yasamsal medyaya tertemiz tek nefes getiren Popile’nin kurulma emeli ile ilgili, “Ünlüler ile hayranlarını birleştirerek herkese mutluluk dolu olmak katmak ve her etkileşimde sivil cemiyet kuruluşlarına da destek sağlayarak farkındalık oluşturmak” denildi.

Aslında aynı zamanda tek yasamsal mesuliyet projesi de gerçekleştirdiklerini belirten Kemal Tepret ise “Sitemizde bulunan ünlüler, hemide hayranlarıyla tek araya gelmek ayni vakitte da cemiyet yararına etkinlik gösteren bu kurumlara gelen yardımları arttırmak amaciyla yasamsal mesuliyet üstlenmektedir. Popile.com olarak anlaşmalı olduğumuz dernek ve vakıfların projelerine kazanç saglama sağlamak ve yasamsal farkındalık oluşturmak amaciyla çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Platformun geliştirme zamani ile alakalı de açıklamalarda bulunan Tepret “Altyapısı kendisinin ekibimiz tarafından geliştirilen proje amaciyla müsterek akılla hatri sayilir büyüklükte çaba harcadık. Mart 2019 tarihinde düşünce olarak geliştirmeye başladığımız platformumuzun eylül ayında yazılımı geliştirilmeye başlandı. 28 Aralık 2020 tarihinde kullanıma açıldı” dedi.

Potinss uygulaması

Son olarak dahada evvelki girişimi var olan Potinss uygulaması ile alakalı da bilgi veren Tepret “2016 seneninde liseler arası anonim haberleşme platformu var olan Potinss uygulamasını yaptık. etkin kullanıcı sayımız 600.000 civarına, hergün sayfa görüntülenme sayımız 3,5 milyonlara ulaşmıştı. Türkiye’de Top Charts’da 7.sırada yer alırken Facebook Snapchat ve Instagram’ı arkada bırakmıştık. İlerleyen süreçlerde amacından sapan şekilde kullanıldığından dolayı Potinss’i kapatma kararı almıştık” diyerek sözlerini tamamladı.

Özel Koç Lisesi’nden mezun var olan Kemal Tepret, ABD’de Santa Clara University’de pc Mühendisliği bölümünde tek sene okuduktan ardindan Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’ne yatay geçiş yaptı.
Popile Medya A.Ş şirketi de Kemal Tepret, Mete Acar, İsmet Berkay Çelik, Ertuğrul Uçar ve Oğulcan Tümdoğan tarafından Ekim 2020 tarihinde heyetti ve popile.com sitesi de 28 Aralık 2020 tarihinde kullanıma açıldı.