Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Karekodlu mezarlara talep patladı

Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok işletme karekod sistemine geçti. Özellikle kafe ve restoranların karekod sistemini kullanarak müşterilerine menü sunmalarına ek olarak ilginç bir hizmet daha sunuluyor: Mezar taşlarında karekod!

Antalya’da 5 yıl önce bu hizmeti başlatan kabir bakım ve mezar yapımı firması sahibi Mehmet Çetin, mezar taşlarına karekod sistemi ekliyor. Yakınlarını kaybeden kişilerin akıllı telefonundan karekodu okutmasıyla vefat eden kişinin özgeçmişine, videolarına, fotoğraflarına veya şiir, dua gibi yazıların ekrana gelmesi sağlanıyor.

Mezar taşlarında karekod dönemi

Özellikle salgın döneminde hayatını kaybeden insanların sayısında önemli bir artış yaşandı. Bu artışla beraber Antalya’da karekodlu mezar taşı sistemini başlatan Mehmet Çetin, taleplerin bu dönemde patlama yaptığını söylüyor. Mezar taşına eklenen karekod sistemi, akıllı telefonla tarama yapıldıktan birkaç saniye sonra hayatını kaybeden kişinin kişisel bilgilerini ekrana taşıyor.

Bu mezar taşında hayatını kaybeden kişilerin özgeçmişi, videosu, fotoğrafları, şiir, dua gibi yazı ve görselleri telefon ekranına taşınıyor. Elbette görünüş olarak mezar taşında bir değişiklik yok. Yalnızca mezar taşının yan tarafına eklenen bir karekod bu işlemleri yapmayı sağlıyor.

karekodlu mezar taşı

Yıllar önce benzer bir sistem Huzur Mezar isimli bir işletme tarafından hayata geçirilmişti. Hatta ülke dışına bile ihraç edilen bu sistem 2018 yılında dikkat çekmişti. Yine benzer bir şekilde kullanılan karekodlu mezar taşı ile birlikte vefat eden kişinin fotoğraf, özgeçmiş ve video görüntülerine ulaşılmasına imkan tanınıyordu.

Mezar taşlarında karekodMezar taşlarında karekod dönemimezar taşında karekod

Kaynak :shiftdelete