Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Kademeli normalleşme genelgesi yayınlandı!-haberini oku

Türkiye’nin 17 hergün tam kapanma çagi yarın resmen sona eriyor. Yarından bu yana uyulacak kaideler heyecan edilirken İçişleri Bakanlığı 81 kent valiliğe gönderdiği kademeli normalleşme genelgesi ile bütün suallere cevap verdi.

Kademeli normalleşme genelgesi yayınlandı

Yarından bu yana ülkemiz genelinde sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılırken, uyulması koşul olan başka kaideler ise şu şekilde:

17 Mayıs erken saat 05:00’ten 1 Haziran erken saat 05:00’e civarindan kademeli normalleşme kaideleri uygulanacak.

– Kademeli normalleşme döneminde; hafta içinde bulunan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve sektör günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– Tam vakit sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında etkinlik gösterebilecek, vatandaşlarımız mecburi ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

– Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş var olan 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlarımız ile 18 ıslak altı gençler ve çocuklarımız amaciyla her biri amaciyla tatbik edilen sokağa çıkma kısıtlamasının dışında Ayrı olarak tek sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Aşı hakkı bulunmasına karşın aşı olmayan 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde Yalnızca 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler olup, hafta sonları tam vakit sokağa çıkma kısıtlamasına elbet olacaklardır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına elbet olup olmadığına bakılmaksızın 65 ıslak ve üzerinde vatandaşlarımız ile 18 ıslak altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde kent içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

– Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat serbest olacak. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde özel araçla seyahate ancak mecburi hallerde destur verilecek. Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları amaciyla uygulanmakta var olan yüzde 50 kapasite sınırlamasına ayni ritimde devam edilecek.

Restoran ve kafe benzeyen işletmeler hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında Yalnızca paket servis, hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında Yalnızca paket servis yapabilecek. Online market ve aş sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabileceklerdir.

Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, kahvehane, çay bahçesi, sinema salonu, halı saha, web kafe, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna, masaj salonu, lunapark ve tematik parklar kapalı kalmaya ayni ritimde devam edecek. Çay ocakları masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve Yalnızca esnafa servis uygulamak kaydıyla faaliyetlerine ayni ritimde devam edebilecek.

Alışveriş merkezleri hafta içi 10.00-20.00 arasında etkinlik gösterebilecek, hafta sonları kapalı olacak. Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye ve hırdavat dükkanları hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında etkinlik gösterebilecek.  Pazar yerleri hafta içi 07.00-19.00 arasında açık olacak, hafta sonları ise sektör yeri kurulmayacak. Marketlerde zorunlu esas ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışına, tam vakit sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak var olan hafta sonlarında da destur verilmeyecek.

– halk kuruluş ve kuruluşlarında esnek çalışma usulleri uygulanmaya ayni ritimde devam edilecek, mesai saatleri 10.00-16.00 olarak uygulanacak.

kademeli normalleşme genelgesi