Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

İtalyan otomotiv markası yeni spor otomobili tanıttı

Maserati, yeni nesil süper spor otomobili MC20’yi, düzenlediği organizasyonla tanıttı. Yeni model tasarımı, 630 HP gücündeki yeni V6 ‘Nettuno’ motoru, sınıfının en iyi güç/ağırlık dengesi, 325 km/s’nin üzerindeki maksimum hızı ve rafine aerodinamik yapısıyla dikkat çekiyor.

Maserati, beklenen tertemiz süper spor otomobili MC20’yi tanıttı. tertemiz modelin ileri seviyede konfor, lüks ve hergün kullanım esnekliği sunduğu belirtilirken, markanın yarış DNA’sını taşıyor oluşuyla da tertemiz tek dönemin başlangıcını simgelediği vurgulandı.

Verilen bilgiye göre, Modena’daki Viale istikbal Menotti Fabrikası’nda üretilen MC20’yi ayrıcalıklı kılan unsurların başında, tamamıyla Maserati yapımı motoru yer alıyor. Modena İnovasyon Laboratuvarı’nın desteği ile markanın motor mühendisleri tarafından tasarlanan 90 derece açılı, V6 silindirli, 3,0 litre hacimli, çift turbo beslemeli 630 HP gücündeki V6 Nettuno motor, maksimum güç üretimine sahip 6 silindirli motor olmasıyla da dikkat çekiyor. tertemiz model, zarif ve sportif tasarlandı. MC20’ler amaciyla 6 değişik hususi renk seçeneği bulunuyor.

Yeni modelin Dış Tasarımdan sorumlu Başkanı Giovanni Ribotta, tertemiz süper spor oto ile alakalı yaptığı değerlendirmede, “Bizi köklerimize art götürecek tek modele ihtiyacımız vardı. tertemiz modeli tasarlamaya başladığımızda, geçmişimize baktık ve Birdcage (Tipo 61) dünyasından ilham aldık. Ayrı olarak yarış pisti amaciyla geliştirilen ve dahada ardindan yollara uyarlanan MC12’dende esinlendik. tertemiz projeyi ise en başından tek yollar otomobili olarak düşündük. tertemiz model; istikbal modellere ziya tutan tek konsept. aynı zamanda form açısından da tek konsept oluşturmamızı sağladı. tertemiz model ile evvel kez uyguladığımız metot gelecekte tekrar kullanmayı planladığımız yüzeylere baz alinarak tek yaklaşımı oluşturuyor. tertemiz model, otomobillerimizin esas tasarım kaidelerine tam manasıyla uyuyor ve çok iyi şekillendirilmiş tek görünüme sahip” açıklamalarında bulundu.

“V6 kavramını Tamamiyle tertemiz tek boyuta taşıyoruz”

Markanın Tasarım Projesi öncüsü ve Nettuno isimi verilen tertemiz benzinli motorun geliştirme ekibinin başındaki Stefano Tonietto, “Markamızın motorları, hususi tek hattın kurulduğu istikbal Menotti’de üretilecek.Bu tek ‘Made in Modena’ ürünü. Motorumuz, otomobilimiz ve 80 senedir burada var olan tarihi fabrikamızla gurur duyuyoruz. Motoru geliştirmek, tasarlamak ve test etmek amaciyla çok çalıştık. Üretildiğini görmek gurur verici. Geliştirilen bu tertemiz motor, 200 HP/litre ile sınıfının netlikle en iyi motoru. Pazarda bunun için eş tek başka mahsul yok. V6 kavramını Tamamiyle tertemiz tek boyuta taşıyoruz” dedi.