Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

İstanbul’da akşam trafiği coronaya rağmen devam ediyor!

Yandex Navigasyon, Covid-19 pandemisi döneminde İstanbul’da meydana gelen trafik hareketlerini inceledi. 1 Nisan - 11 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasaklarının dışında kalan hafta içi günleri dikkate alan firma, yoğun akşam saatlerinin trafik derecelerini ortaya çıkardı.

Covid-19 salgını hasebiyle sokağa çıkma kısıtlamaları da hayatımızın tek parçası haline geldi. Kısıtlamaların olmadığı günlerde trafik yoğunluğunun haftadan haftaya arttığı gözlemlenirken, Yandex Navigasyon bu dönemle alakalı tek analiz hazırladı. Firma, tek Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında Yalnızca hafta içi ve sokağa çıkma yasağı olmayan günleri dikkate alarak 15.00-22.00 saatleri arasında alana gelen trafik derecelerini ve trafiğin doruğa eriştiği noktaları inceledi.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonlarının derhal ardından, dört Mayıs ve 11 Mayıs Pazartesi günlerinde İstanbul’un akşam trafiği yoğunluğu, 1’den 10’a civarindan numaralandırılan derecelendirme sistemine göre 6 dereceyi buldu.

Yandex Navigasyon’un analizine göre İstanbul’un trafik yoğunluğundaki artış, mayıs ayında da ayni ritimde devam ediyor. Nisan ayında akşam saatlerinde trafik yoğunluğu maksimum 5 derece seviyesindeyken, mayıs ayında 6 dereceye civarindan çıktığı günler oldu. Her iki ayda da cuma ve pazartesi günleri trafik yoğunluğunun en bariz arttığı günler olarak kayda geçti. genel ortalamaya bakıldığında da trafik derecesi itibariyle nisan ayı ortalaması 2.8 seviyesindeyken, mayıs ayı ortalaması şu anne dek 4.7 seviyesine ulaştı.

Cuma istanbul Mayıs ayı Nisan ayı Pazartesi trafik Yandex
nihayet güncelleme: 12:05 14.05.2020