Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

iPhone’daki özellik Android cihazlara geliyor!-haberini oku

Apple’ın geçen sene iPhone modellerini araç anahtarına dönüştürmeyi sağlayan CarKey özelliğini kullanıma sunmasının derhal peşinden eş tek atilim Google’dan geldi. I/O 2021 etkinliği kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen ve beta olarak geliştiricilerin kullanımına sunulan Android 12 CarKey özelliği ile karşımıza çıktı.

Apple ile eş şekilde Google’da evvel etapta BMW ile müsterek tek çalışma yürüttü.

Android 12 CarKey özelliği ile geliyor

Android ve Google Play PM reis Yardımcısı Sameer Samat‘a göre, dijital oto anahtarları bu sene sonlarında tespit edecek Pixel ve Samsung Galaxy telefonlarda kullanılabilir olacak. ama şirket, CarKey’in hangi telefon modellerine geleceğini net olarak açıklamadı. elbet ilerleyen dönemlerde başka oto markaları da desteklenecek.

Android 12 CarKey özelliği ile geliyor

Google’ın hamlesi geçtiğimiz sene Apple’ın tanıttığı CarKey gelişmesini takip ediyor. vaziyeti hazırda iPhone ve Apple Watch’larda CarKey özelliği Başka bir deyişle dijital araç anahtarı var. iOS 14’ün tek parçası var olan bu özellik, NFC üzerinden çalışıyor. NFC teknolojisine sahip araç kullanıcıları telefonlarını kapıya dokundurarak arabalarının kilidini açıyor. Telefon, arabanın çoklukla kapı kolunda bulunan tek NFC okuyucu ile iletişim kuruyor.

Dijital anahtar, Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisine sahip. Bu, telefonunuzdaki antenin UWB vericileriyle donatılmış nesneleri bulmasını ve tanımlamasını sağlıyor. Böylece, telefonunuzu çıkarmadan aracınızı kilitleyip açabileceksiniz. Google, kullanıcıların dijital oto anahtarını tanıdıklarına kolaylıkla paylaşabileceklerini de belirtti.

Artan sayıda otomobil üreticisi, uzaktan kilitleme ve kilit açma benzeri tespit edecek işlevleri de denetim edebilen kendisinin uygulamalarını geliştirdi. Google’a göre en hatri sayilir büyüklükte yarar, dijital oto anahtarını mobil işletim sisteminde sunmaları. Bu sayede, kullanıcıların tek uygulama indirmesine neden kalmıyor.

Son olarak Google, hızlı eşleştirme özelliğini genişlettiklerini duyurdu. Bu özellikle kullanıcılar, cihazlarını Bluetooth üzerinden tek bir dokunuşla otomobiller da dahil olmak üzere başka ürünlerle eşleştirebiliyor. Sameer Samat, bu özelliğin tek sonraki aylarda Beats kulaklıklarının yanı sıra BMW ve Ford’un arabaları da dahil Bir hayli cihaza sunulacağını söyledi.

Android 12 CarKey özelliği ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Sizce işlevsel olacak mı? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Android 12Car KeyCarKeydijital oto anahtarıgoogle