Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

iOS 14 ile gelebilecek çok faydalı AR desteği!

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik (AR) ile ilgili yoğun çalışmalar yaptığı biliniyor. Şirket hem iPhone tarafında hem de arayüz tarafında AR desteğini geliştirmek istiyor. Yeni ortaya çıkan görsellere göre, Gobi uygulaması ile Apple cihazlar iOS 14 sürümü ile birlikte yeni bir AR desteği kazanabilir! iOS 14 Artırılmış Gerçeklik sayesinde kare kod (QR) okuma özelliği çok daha işlevsel hale gelecek gibi duruyor.

iOS 14 Artırılmış Gerçeklik ile gelişecek: Gobi uygulaması nedir?

WWDC 2020 etkinliği ile birlikte birçok yenilik duyurulacak. Bu kapsamda geçen hafta ortaya çıktığı kadarıyla iOS 14 uygulamaları indirmeden deneme imkanı sunacak gibi duruyor.

Bunun yanında iOS 14, Apple markalı QR kodlarını okuyabilen yeni bir AR uygulamasına sahip olabilir. Eski TechCrunch muhabiri Josh Constine tarafından ortaya çıkarılan iOS 14 dosyalarına göre, Find My uygulamasında yeni özellikleri sahip birkaç değişiklik bulunuyor.

iOS 14 artirilmis gerceklik-gobi-uygulamasi

Constine, bu dosyalar arasında Gobi adı verilen yeni bir artırılmış gerçeklik uygulamasının bulunduğunu söylüyor. iOS 14 artırılmış gerçeklik uygulaması Gobi’nin ise ister geleneksel ister yeni kare kodlar olsun okuma yapabileceğini söylüyor.

Dairesel tasarım ile okuma yapacağı görülen bu AR uygulaması oldukça ilginç görünüyor. Teknoloji muhabiri aynı zamanda söz konusu QR kodların neye benzeyebileceğini de bizlerle paylaştı.

iOS 14 artirilmis gerceklik-gobi-uygulamasi

Paylaşılan görselde de görüldüğü gibi Gobi uygulaması içindeki dosyalar Mac Pro ve Apple Watch için internet sitelerini açan QR’ları ve iTunes Store’daki Starbucks Kart gibi kayıt akışlarını açabilen özellikleri göz önüne seriyor.

Gobi uygulaması ilk olarak karşımıza ne zaman çıkmıştı? 9to5Mac ilk kez mart ayında Gobi uygulaması hakkında paylaşımlar yaptı.

iOS 14 artırılmış gerçeklik uygulaması dışında bir de Find My uygulaması ile yeni ses ve titreşim ipuçları kazanacak deniyor. Elbette söylentiler bunlarla da sınırlı değil.

iOS 14’ün aynı zamanda Apple cihazları için yeni bir ana ekran görünümü sunması, yeni bir sağlık uygulaması ve PencilKit gibi farklı şekillerde karşımıza çıkması bekleniyor. Bakalım 22 Haziran WWDC 2020 etkinliği bize neler sunacak?

Appleapple AR desteğiApple iOS 14AR desteğiios 14iOS 14 artırılmış gerçeklik

Kaynak :shiftdelete