Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

İnternetin geleceğini değiştirecek yasada tartışma büyüyor

Bugünlerde ABD'de sosyal medyanın dolayısıyla dijital iletişimin geleceğini etkileyecek bir yasa üzerinde çalışılıyor. 230'uncu madde değişirse kişilerin internette yaptığı paylaşımlardan artık sosyal medya şirketleri sorumlu olacak. Kısaca kendilerine dava açılabileceğini düşündükleri her paylaşımı silebilecekler. Yasa geçerse dünyada internet bir daha eskisi gibi olmayabilir.

ABD yasamsal medya sitelerini savunan 230’uncu maddenin değişmesini konuşuyor. Yasanın değişmesi vaziyetinde internette hiçbir şey eskisi benzeri olmayabilir. Ülkede şu vakit bireylerin paylaşımları amaciyla yasamsal medya şirketlerine dava açılması tartışılıyor. Twitter ve Facebook vaziyeti hazırda şiddet ve nefret söylemi bulunan içerikleri platformundan kaldırıyor ama tertemiz kanun ile davalarla uğraşmak istemeyecek yasamsal medya şirketlerinin yaklasik olarak her paylaşımı kaldırmak amaciyla tek gerekçeleri olacak.

1996 seneninde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte Communications Decency Act (İletişimin Uygunluğu Yasası) 230’uncu maddesi yasalaşmış ve kanun ile birlikte kişilerin internette yaptıkları yorumların kendisi kendilerini bağladığı, yorumların yapıldığı platformların yasal yükümlülüklerden sorumlu olmadığı belirtilmişti. Bu yasadan alınan güçle birlikte ABD’de yasamsal medya şirketleri huzurlu tek şekilde çalışabiliyordu.

Bugünlerde ise bu yasanın değişmesi gündemde. ABD’li Bir takım politikler yasamsal medya şirketlerinin sahislarin paylaşımından da sorumlu tutulmasını istiyor. böylelikle şirketlerin dahada çok muhtevası platformlarından hızlıca kaldırmaları amaçlanıyor.

KURULUŞ FELSEFESİNDEN UZAKLAŞIR?

Financial Times’ta bulunan habere göre; Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg yasanın tartışılabileceğini belirtirken Google ve Twitter’ın yöneticileri yasamsal medyanın yasanın değişmesi vaziyetinde platformların ifade özgürlüğünü öne alan kuruluş felsefesinden uzaklaşacağını anlatıyor.

Kanun ile alakalı düzen eden oturumda laf alan Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey yasanın geçmesi vaziyetinde yasamsal medya şirketlerinin hatri sayilir büyüklükte tek denetim gücüne sahip olacaklarını ve haklarında dava açılacağını düşündükleri her muhtevası sileceklerini söylüyor.

Corona virüsü tedbirleri dolayısıyla Twitter’ın CEO’su Dorsey oturuma video konferans metodu ile katıldı. Fotoğraf: Reuters

230’uncu maddenin değişmesi amaciyla tek araya toplanan komisyona başkanlık eden Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker, “Söz konusu kanun tek kalkan benzeri yasamsal medya şirketlerini açılacak davalardan koruyor.” derken “Bu parasız geçiş çagi bitti” ifadelerini kullandı.

‘PARTİ BAĞLANTINIZ VARSA AÇIKLAYIN’

Google, Facebook ve Twitter CEO’larının katıldığı oturumda laf alan Cumhuriyetçi senatör John Tune CEO’ların tek parti ile irtibatları varsa bunu açıklamalarını istedi. CEO’lar bu öğrenci cevap vermedi.

Oturuma katıran Senatör Marsha Blackburn Twitter’ın Trump’ın tweetlerini 65 sefer sansürlediğini Biden’ın hiçbir izahını ise sansürlemediğini anımsattı. Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey ise Trump’ın tweetlerini platformdan hiç silmediklerini söyleyerek cevap verdi. (Doğrusu Twitter 65. sefer Trump’ın tweet’lerine içeriklerine ikaz işareti koydu. ikaz işareti içeriğin doğru bilgi vermediği veyahut şiddeti özendirdiği mananına gelebiliyor.)

Oturum süresince Cumhuriyetçi senatörler Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’e kati yüklendi Cumhuriyetçilerin sorduğu 25 sorudan 16’sı Dorsey’e yöneltildi.

İki partiden politikler de CEO’ları sıkıştıran sualler yöneltti. Fotoğraf: Reuters

35 BİNDEN çok İNSAN İÇERİK TAKİP EDİYOR

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ise platformda ‘sakıncalı’ içeriklerin paylaşılmaması amaciyla ellerinden geleni yaptıklarını belirtirken Yalnızca kendisinin bünyelerinde içerik takibi yapan 35 binin üzerinde çalışan olduğunu aktardı.

ABD’de Demokratlar da 230’uncu maddenin değiştirilmesini istiyor. Demokratlara göre kanun farklığı yasamsal medya şirketlerine dolaysiz olarak dava açılmasından çok nefret suçu benzeri olguların ifade özgürlüğü kapsamı dışında kalmasını sağlamalı.

ABD Başkanı Donald Trump da 230’uncu maddenin değişmesini isteyenlerden. Trump geçen günlerde meşhur Twitter hesabını kullanarak, “Madde 230’u kaldırın” iletinini yayınladı.

DÜZENLEYİCİ kuruluş ÖNERİSİ
New York Üniversitesi İş ve İnsan Hakları Merkezi direktör yardımcısı Paul Barett ilerleyen dönemde yasamsal medyayı denetleyen tek kuruluş oluşturulabileceğini söylüyor. Barett'ın kaleme aldığı 'Sosyal medyayı düzenlemek: 230'uncu madde dövüşü ve ötesi' (Regulating Social Media: The Fight Over Section 230 — and Beyond) adli çalışmada şu ifadeler yer alıyor: tertemiz tek Dijital düzen etme Ajansı kurulabilir. hatri sayilir büyüklükte yasamsal medya platformlarına hatri sayilir büyüklükte tek güvensizlik var. Bu güvensizliğe tek cevap olarak bağımsız tek dijital denetleme otoritesi kurulabilir. Bu görev platformlardaki içeriklere dolaysiz olarak karışmaz ama revize edilmiş tek 230'uncu madde düzenlenmesinin uygulanıp uygulanmadığına bakabilir.

TÜRKİYE’DE durum NE?

Türkiye’de yasamsal medya şirketlerine dava açmak mümkün ama şirketlerin içerik kaldırma ile alakalı yargı kararlarını uygulayıp uygulamayacakları kati değil. İçerik kaldırma talepleri amaciyla mahkeme kararı alınsa dahi Twitter ve Facebook benzeri şirketler amaciyla bunun tek bağlayıcılığı yok. Şirketler kendisinin değerlendirmelerine göre tek muhtevası ya siliyor veyahut platformda kalmasına karar veriyorlar.

İlginizi ÇekebilirBorsaya açılan evvel fenomen: Chiara FerragniBorsaya açılan evvel fenomen: Chiara Ferragni

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dava Donald Trump avro Facebook Google Instagram web mahkeme New York yasamsal medya laf ülkemiz tweet Twitter video konferans
Yayınlanma Tarihi:14:57, 29 Ekim 2020