Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Intel Tiger Lake-H işlemci ilk defa ortaya çıktı

11. kuşak Tiger Lake U serisi mobil işlemcilerini Eylül ayında piyasaya süre gelen Intel, mobil taraftaki pazarı AMD‘ye kaptırmak istemiyor. Ancak, Intel’in mobil tarafta AMD haricinde rekabet ettiği tek başka firma da Apple. U serisi Intel işlemcileri terk eden Apple, kendisinin ürettiği Arm tabanlı işlemcisi M1‘i geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. Şimdi ise, Intel Tiger Lake-H mobil işlemci sızdırıldı.

U serisinin aksine, H serisi performans odaklı işlemcileri içeriyor ve dahada çok oyuncu bilgisayarlarında kullanılıyor.

Intel Tiger Lake-H mobil işlemci sızdırıldı

11. kuşak Tiger Lake U serisi mobil işlemcilerde 10 nm SuperFin üretimine geçen Intel, 2021 seneninde aynı üretime sahip H serisi işlemcilerini tanıtacak. Performans odaklı var olan H serisinin, en tepede 8 çekirdek / 16 izlek tek işlemciye sahip olması bekleniyor. 10 nm ile sıcaklık konusunda da tek miktar iyileştirme yapabilecek var olan Intel, mobil taraftaki iddiasını ayni ritimde devam ettirmeyi planlıyor.

İşlemci gücü haricinde dahili tek Xe-LG grafik birimini tanıtan Intel, bu kısımda da iddialı geliyor. U serisi işlemciler dahili grafik biriminde 96 adet yürütme birimi (execution unit) sunarken, H serisi işlemciler 32 adet yürütme birimine sahip olacak. Zira bu işlemcilerin anne amacı, grafikten ziyade işlemci tarafında tesirli tek performans sunabilmek. @TUM_APISAK tarafından sızdırılan işlemci, erken test aşamasında.

45W TDP ile gelen Intel Tiger Lake-H serisine ait mobil işlemci, 8 çekirdek ve 16 izleğe sahip. İşlemcinin test edildiği sistemde çözünürlüğün 2560 × 1600 olduğu görülüyor. Bu işlemci dizüstü pc işlemcisi olmasına rağmen, test ortamında harici tek monitör kullanılmış durumda. Bitmiş tek laptop pc yerine, laboratuvar ortamındaki tek test ile karşı karşıyayız. bu yüzden performans karşılaştırması uygulamak amaciyla oldukça acele diyebiliriz.

H serisi mobil işlemcilerin, tek sonraki sene Mart ayı civarında tanıtılması planlanıyor.

11. kuşak Intel Core işlemcilerintelIntel Tiger LakeIntel Tiger Lake-HTiger Lake