Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihi belli oldu

CES 2021’de Rocket Lake ailesinin amiral gemisi i9-11900K‘yı tanıtan Intel, en büyük kozunu yıl sonuna saklıyor. 14 nm üretim bandının son üyesi olan Rocket Lake ailesi, aynı zamanda LGA 1200 soketinin de son üyesi. Alder Lake-S ailesi ile LGA 1700 soketine geçmeyi planlayan Intel, esas güç patlamasını 12. nesil Intel işlemciler ile yaşayacak. Yıl sonunda gelmesi beklenen Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihi de belli oldu.

11. nesil Rocket Lake ailesinde ise çift haneli IPC artışı yaşanacak.

12. nesil Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihi ortaya çıktı

Twitter’da sızıntıları ile bilinen @unikoshardware, 12. nesil Intel işlemciler hakkında bazı detayları ortaya çıkardı. Belirtilene göre, Intel Alder Lake-S işlemciler bu yılın Eylül ayında tanıtılacak. Alder Lake işlemcilerin bu kadar erken gelmesi, aslında 11. nesil Intel Core Rocket Lake masaüstü işlemcilerinin de ölü doğması anlamına gelebilir.

Z490 anakarta sahip bir kişinin, 11. nesil Intel Rocket Lake işlemciye yükseltme yapması pek mantıksız olmasa da sıfırdan sistem toplayacak kişilerin yıl sonunu beklemesi daha iyi olacaktır. Eğer sadece oyun oynayan biriyseniz, Ryzen 5 5600X, i5-10400F ve i7-10700F gibi işlemciler orta-üst seviyede halen iyi birer alternatif.

Ortaya çıkan bilgiler, sadece Intel Alder Lake-S işlemcilerin tanıtım tarihi ile kısıtlı değil. Intel, Alder Lake-S işlemciler ile 10 nm SuperFin üretimine geçecek. Buna ek olarak, akıllı telefon sektöründe gördüğümüz ancak masaüstü işlemcilerde alışık olmadığımız hibrit tasarımın da Alder Lake-S işlemciler ile hayata geçmesi bekleniyor. Beklenti, İ9-12900K işlemcisinin 16 çekirdek / 24 izlek tasarımı ile gelmesi yönünde.

12. nesil Intel işlemciler

Bu 16 çekirdeğin 8 tanesi performans odaklı olurken, 8 tanesi ise verimlilik odaklı olacak. Performans odaklı çekirdeklerde 2 izlek bulunurken, verimlilik odaklı çekirdeklerde ise tek izleğe yer verilecek. Tüm bunlara ek olarak, 12. nesil Intel işlemciler soket ve MIM geliştirmesi ile geliyor. Böylece Intel, işlemcilere verilen voltajın çok daha dengeli ve etkili bir şekilde iletilmesini sağlayacak.

Intel Alder-Lake S işlemcileri mi yoksa AMD Ryzen 6000 serisi işlemcileri mi daha çok merak ediyorsunuz?

12. nesil Intel Core işlemcilerintelIntel Alder Lake-SIntel Alder Lake-S işlemciler

Kaynak :shiftdelete