Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Instagram’dan çocuk tacizine karşı yapay zeka kalkanı

Son senelerde yükselen bebek tacizine karşı yasamsal medya devi Instagram da harekete geçti. Facebook’un sahibi olduğu şirket, getireceği suni zekalı tertemiz uygulama ile yetişkinlerle çocuklar arasına duvar örecek.

YETİŞKİNLER ileti ATAMAYACAK, HESAPLARI ÖNERİLMEYECEK

Buna göre şirket, uygulama ile yetişkin kimselerin çocuklara dolaysiz ileti atmasının (DM) önüne geçecek. 18 yaşın altındakilere seri takip isteği gönderen kişileri işaretleyecek var olan uygulama, aynı zamanda çok sayida çocuğu izleyen yetişkin Instagram tarafından uyarılacak. Bu kişilerin hesapları çocuklara önerilmeyecek.Ayrıca bebek kullanıcıların Reels ve Keşfet’e düşen içerikleri mevzubahis kişilere gösterilmeyecek olup, hesabı açık gençlerin paylaşımlarına gelen açıklar da otomatik olarak gizlenecek.

“İNSANLARI GÜVENDE TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Instagram tarafından mevzu hakkinda yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu kalite bizim insanların yaşını tespit etmek amaciyla kullandığımız makine öğrenimine ve insanların aza olurken verdiği ıslak bilgilerine güveniyor. Instagram mesajlaşmasında uçtan uca şifrelemeye geçerken, insanları konuşmalara ulaşmadan güvende tutmaya çalışıyoruz.”