Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

İngiltere tarih verdi! Benzinli ve dizel araçlar yasaklanacak

İngiltere'de 2030'dan itibaren benzinli ve dizel otomobil satışının yasaklanacağı duyuruldu.

İngiltere hükümeti, düşük karbonlu enerji kullanımını artırma tasarılarını hızlandırarak, 10 sene içinde benzinli ve dizel otomobillerin satışını yasaklayacağını açıkladı.

Financial Times gazetesinin haberine göre, 2030 yılından bu yana İngiltere’de tertemiz imalat dizel ve yakit ile çalışan otomobillerin yasaklanacağı belirtilirken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın tek sonraki hafta içinde düşük karbonlu ekonomiye geçme vizyonu ile alakalı konuşma yapacağı ifade edildi.

500 MİLYON STERLİNLİK FON

Johnson’ın İngiltere’deki geniş kapsamı geniş enerji incelemesinin tek parçası olarak elektrikli oto pazarını destekleme önlemleri alacağı belirtilirken, hükümetin dahada geniş çevreci girişimler fonunun takriben 500 milyon sterlin olması bekleniyor.

İngiltere hükümetinin istikbal seneden bu yana kullanıma açacağı düşünülen fon, otoban servis istasyonları benzeri tesislerde çok dahada çok sayıda hızlı şarj noktası kurabilmesine ve tertemiz şebeke bağlantılarının finanse edilmesine muavin olacak.

SADECE YÜZDE 7’Sİ ELEKTRİKLİ

Başbakan Johnson, geçtiğimiz Şubat ayında tertemiz benzinli ve dizel otomobillerin satılmasına baz alinarak tasarilanan yasağın 2040’tan 2035’e getirileceğini duyurmuş, Birleşik Krallık’taki elektrikli oto pazarını dahada hızlı tek şekilde yükseltmek emeliyle tarihi 2030’a çekileceğini belirtmişti.

Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneğinin rakamlarına göre, İngiltere’de elektrikli oto satışları kuvvetli tek şekilde artarken, geçen ay Birleşik Krallık’ta satın alınan bütün tertemiz araçların Yalnızca yüzde 7’sini elektrikli otomobillerden oluştuğu belirtildi.

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDEN HİBRİT TEKNOLOJİSİ ÖNERİSİ

İngiltere’de oto sektörü, elektrikli sistem ile ananesel motorların tek arada kullanıldığı hibrit otomobillerin kullanımının yaygınlaştırılmasını ve hibrit araçların elektrikli otomobillere geçiş zamani olarak kullanılmasını istek ediyor.

İngiltere’de satılan her dört otomobilden birinin tek tür hibrit teknolojisi içerdiği belirten sektör, hibrit otomobillerin ananesel benzinli ve dizel modellere göre dahada sonraki tek tarihte aşamalı olarak kaldırılması önerisinden bulundu. Sektör, bu yöntemin çoğu tüketiciyi elektrikli araç teknolojisiyle tanıştırmanın tek yolu olduğunu argüman etti.

Birleşik Krallık’ta iki tesisi bulunan Toyota ise hibrit modellerin yasaklanmasının İngiltere’de gelecekteki yatırımları tehlikeye atacağı ile alakalı uyardı. İHA

İlginizi ÇekebilirAvrupa'da elektrikli oto devrimi yaşanıyorAvrupa'da elektrikli oto devrimi yaşanıyor

Avrupa Başbakan yakit dizel hibrit İngiltere oto