Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

İkincil el otomobilde ikinci dalga

Vatandaş, otomobilde fiyatların düşmesini beklerken, corona virüs vakalarına paralel olarak, hem sıfır hem ikinci eldeki fiyatlarda “İkinci Dalga” yaşanabileceği konuşulmaya başlandı. Sektör temsilcileri, “Kurlardaki dalgalanma ve sıfır araçta talebin karşılanamaması devam ettikçe fiyatlar 2021 yılında da artmaya devam edecektir” diyor.

Otomobil fiyatlarındaki artış hız kesmeden ayni ritimde devam ediyor. 2020 senesi başında alana çıkan pandemiyle birlikte duran oto üretimi, değişen döviz kurları, toplu taşımadaki bulaş rizikosu ve yükselen mobilite ihtiyacı, hemide sıfır ayni vakitte da 2. el oto fiyatlarını artırdı. ÖTV düzenlemesi ve nihayet vakitlerde yaşanan hızlı kur artışı da sektörü direk etkiledi.

Tüketici fiyatların düşmesini beklerken, başka tarafta corona virüsü vakalarında olduğu benzeri fiyatlarda da “2. dalga” yaşanabileceği konuşulmaya başlandı.

SÖZCÜ, pandemide 9’uncu ay tamamlanırken otomobil piyasasinin durumunu, 2. el oto piyasasındaki müessesesel firmaların yöneticileriyle konuştu.

FİYATLAR YÜZDE 50-60 CİVARINDA ARTTI

Pandeminin başından bu yana fiyatların yüzde 50-60 civarında yükseldiğini belirten 2plan İcra heyeti Başkanı Orhan Ülgür, “İster tertemiz arzu eder 2. el tek arabaya sahip olmak isteyenler şu anki fiyatlardan dahada aşağıda tek rakamı bulamayacaklar. bu sebeple alımları ertelemesinler” dedi.

2plan İcra heyeti Başkanı Orhan Ülgür

2. el fiyatlarının oto üretiminin normal seviyelere gelmesiyle birlikte dengeleneceğini kaydeden Ülgür, “Özellikle sıfır araç satışlarında öğrenci tam manasıyla cevap verilememesi, talebi 2. ele yöneltiyor. Bu durum kur artışları ve ÖTV güncellemeleriyle birlikte fiyatların çok izlemesine yollar açıyor. Kurlardaki dalgalanma ve sıfır araçta talebin karşılanamaması ayni ritimde devam ettikçe 2. elde fiyatlar 2021 seneninde da artmaya ayni ritimde devam edecektir” diye konuştu.

“OTOMOBİL ALACAKLAR GECİKMEMELİ”

Haziran ayında normalleşmenin başlaması, düşük faizli kredi ve yaz aylarında araç ihtiyacının artmasıyla talebin yükseldiğini ve fiyatların arttığını anımsadan Otoshops genel Melih Mutlu, “ÖTV düzenlemesi ve sonrasındaki yaşanan kur artışı fiyatların tekrar artmasına neden oldu. Önümüzdeki dönemde artışların ayni ritimde devam edeceğini öngörüyoruz. bu yüzden alicilarin alımlarını geciktirmemelerini öneri ediyoruz” dedi.

Otoshops genel Müdürü Melih Mutlu

Mutlu şöyle ayni ritimde devam etti: “Otomobilini değiştirmek isteyenler bu vaziyetten çok etkilenmiyor çünkü araçlarının değeri de arttı. ama evvel kez oto alacaklar sıfır araç tarafında artışlar karşısında tek asagi segment, tek asagi donanım veyahut aksesuar seçeneğine yöneldiğini söyleyebiliriz. İkinci elde de istek eş şekilde dahada ahenk gösteren araçlara kaymaya başladı. İlk kez bütçeleri yetmediği amaciyla 2. el araç almayı planlayan müşterilerimizde var.”

“OTOMOBİL BİR mevduat ARACI OLDU”

Kur artışlarının ücret artışını hızlandırdığını belirten Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Fiyatlar Zati vaziyeti hazırda artmaya ayni ritimde devam etmekte ve artış Daha durmuş değil. bu yüzden artış durmadan 2. tek dalgadan laf etmek amaciyla erken” dedi.

Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş

Yıl sonuna civarindan tertemiz otomobillerde tek kampanya olmayacağını belirten Karakaş, “Kullanılmış oto ücretleri anbean değişiyor. Dolayısıyla bu erken tek araç satın almayı düşünen ve cebinde de para parası var olan tek yurttaş amaciyla oto Zati yatırım aracı oldu. bunun benzeri tek pazarda da beklemek kazandırmaz. hayat genelinde pandeminin ayni ritimde devam etmesi ve döviz kurunun seyri, fiyatlarda artışın süreceğini bizlere işaret ediyor” şeklinde konuştu.

“YIL SONUNA civarindan YENİLEME DÖNEMİ”

Karakaş şöyle ayni ritimde devam etti: “Otomobil sahibi yurttaş amaciyla şu vakit mümkün olduğunca maksimum fiyatlı aracı almak dahada mantıklı. 20 bin TL’lik araç, 30 bin TL’ye çıkarken, 120 bin TL’lik aracın ücreti 160 bin TL’ye çıkabiliyor. 160 bin TL’lik araç 300 bin TL’ye civarindan yükselebiliyor. Aracınızın değeri ne civarindan yüksekse öylesine çok kazanmış oluyorsunuz. Bu dönemde fırsatınız varsa yenilemek dahada mantıklı. Kullandığınız aracın ücret artışı da kati ayni ritimde devam eder. ama yarın değiştirmeye kalktığınızda kendisinin aracınızla beğendiğiniz araç arasındaki makas açılabilir ve aracınızı yenileme şansınız kalmayabilir. bu yüzden bu dönemin sene sonuna civarindan yenilenme çagi olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira 2021’de bizi neyin beklediğini bilmiyoruz.”

İlginizi ÇekebilirEkim ayında da rekor geldiEkim ayında da rekor geldi

Corona hayat Ekim ayı oto ÖTV Sözcü