Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Hastalık tedavi eden oyun FDA’dan onay aldı

Video oyunlarının bugüne kadar bir bağımlılık veya boş zaman uğraşı olarak değerlendirildiğini çok duyduk. Fakat bu sefer durum farklı, EndeavorRx adlı mobil oyun ABD’de “hastalık tedavi eden oyun” olarak nitelendirildi. Oyun dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklara reçete ile veriliyor.

iOS için geliştirilen oyunu oynamak için yapmanız gereken doktora gidip reçete almak, tıpkı ilaç alır gibi oyuna erişim sağlıyorsunuz. Oyun ülkemizde kullanılamıyor olsa da oyun dünyasındaki bu gelişme oyuncuları heyecanlandırdı.

Hastalık tedavi eden oyun: EndeavorRx

Akili Interactive tarafından özel olarak geliştirilen mobil oyun EndeavorRx, dikkat dağınıklığı yaşayan 8-12 yaş arası çocuklarda ilaç olarak kullanılacak. ABD Gıda ve İlaç dairesi (FDA) ilk defa bir video oyununun tedavi için kullanılmasına karar verdi. Oyunu oynayan çocukların dikkat dağınıklığı sorununun azaldığı bilimsel olarak kanıtlandı.

FDA’nın basın açıklaması ile tarihte ilk kez bir video oyunu “hastalık tedavi eden oyun” niteliğini kazandı.

hastalık tedavi eden oyun endeavorrx

EndeavorRx’in bilgisayar tabanlı testlere göre dikkat işlevini geliştirdiği belirtiliyor ve DEHB ile ilişkili semptomları iyileştirmeyi amaçlayan ilk dijital terapötik,” FDA’dan basın açıklamasını okuyor “ve ilk oyun tabanlı terapötik verilen pazarlama her türlü koşul için FDA tarafından onaylanmıştır. ”

EndeavorRx oyununu oynamak isteyenlerin doktor reçetesine sahip olması gerekiyor, aksi takdirde oyun oynanamıyor. Yine de dikkat dağınıklığına çare olabilecek alternatif oyunlar da var, eğer odaklanma sorunları yaşıyorsanız benzer eğitici oyunları deneyebilirsiniz.

dikkat dağınıklığıdikkat dağınıklığı oyunudikkat dağınıklığına iyi gelen şeylerendeavorrxfdahastalık tedavi eden oyunodaklanamama sorunutedavide kullanılan oyun

Kaynak :shiftdelete