Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Hakkında inceleme başlatılan TikTok hangi verileri topluyor? İşte uygulamanın madde madde ulaştığı bilgiler

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından hakkında inceleme başlatılan TikTok uygulamasının, kullanıcıların birçok gizli bilgisine ulaştığı ve verilerini topladığı ortaya çıktı. İşte madde madde uygulamanın ulaştığı ve topladığı bilgiler.

Son dönemin en popüler yasamsal medya uygulaması vaziyete gelen TikTok, veri ihlali skandalı ile sarsılıyor. Uygulamada alana çıkan kişisel güvenlik açıkları hasebiyle Hindistan‘dan ABD’ye tek çok ülkede yasaklarla karşı karşıya var olan TikTok’a tek perişan haber de Türkiye‘den geldi.

Kişisel verileri savunma heyeti (KVKK) TikTok uygulamasına değin nihayet vakitlerde tartışmalara mevzu var olan kişisel verilerin korunmasına baz alinarak veri güvenliği açıklarıyla alakalı olarak harekete geçti. Kurul, TikTok hakkında, veri güvenliği açığı iddiaları üstüne resen analiz başlattı.

TÜRKİYE EN ÇOK KULLANAN 3. ÜLKE

Dünya genelinde 800 milyon düzeyinde kullanıcısı var olan TikTok’un en çok kullanıldığı ülkeler sıralamasında 28.4 milyonluk rakamla 3. var olan Türkiye’de yaşanan bu veri ihlalinden kaç kullanıcının etkilendiği, KVKK’nin başlattığı analiz neticesinde alana çıkacak.

BİRÇOK BİLGİYE ULAŞABİLİYOR

Sosyal medya platformu Reddit’te paylaşılan tek gönderiyle alana çıkan skandal, TikTok’a tatbik edilen tersine mühendislik işlemi ile uygulamanın kullanıcılara ait hangi verileri nasıl aldığını da gözler önüne serdi.

Ortaya çıkan bu skandala göre TikTok uygulaması kullanıcıların telefonlarına ait teknik verilerin yanı sıra, donanımlarından, Wi-Fi bilgilerine; konumlarından, kopyalanan verileri okumaya yüzlerce tür bilgiye ulaşıp, kayıt altına alıyor.

TİKTOK HANGİ BİLGİLERİNİZE ULAŞABİLİYOR?

Reddit’te alana çıkan veri ihlali skandalına göre TikTok kullanıcıların şu verilerini topluyor:

– Cihazın bütün donanımı ile alakalı veriler (İşlemci, ekran boyutu, hafıza kullanım oranı, RAM kapasitesi… )

– Kullanıcıların etkin olarak kullandıkları bütün uygulamaların yanısıra geçmişte indirdikleri ama ardindan sildikleri uygulamaların kayıtları.

– Uygulamanın kullanıldığı cihazın bağlı olduğu ağa değin IP adresleri ve Wi-Fi bilgileri.

– TikTok uygulamasının Bir takım versiyonlarında gözlenen kullanıcı konum erişimine destur vermese dahi 30 saniyelik aralıklarla GPS pingi göndererek, konum bilgilerini takip etme.

– Kullanıcının telefon galerisinde bulunan bütün fotoğraf/video benzeri bütün medya belgelerine erişim ve bunların değişik cihazlarda görüntülenmesi amaciyla kod dönüştürme (transcoding) izni.

– Uygulama kullanılmıyorken dahi kullanıcıların kamera ve mikrofonlarına erişim.

– özellikle yasadığı ve zarar veren içeriklerin saklı tek şekilde kullanıcıların telefonlarına yüklenebilmesine yollar açabilecek var olan uygulamaya, Android sürümünde ‘Zip’ dosyası indirme, açma ve çalıştırma yetkisi verme.

– iOS sürümünde alana çıkan ama gelen tepkiler üstüne derhal peşinden erişimi kaldırılan panoya kopyalanan her biçimde bilgiyi okuyabilme.