Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Google’ın otonom aracı Waymo trafikte sıkışıp kaldı-haberini oku

Son dönemde Tesla başta olmak üzere otonom araçların karıştığı kazalar ve güvenilirlikleri sorgulanırken, geçtiğimiz günlerde tek gelişme dahada alana geldi. Youtuber Joel Johnson tarafından paylaşılan görüntüler kısa müddette gündem olmayı başardı.

JJRick Studios kanalı altında hayatını sürdüren Youtuber, çoklukla Google’ın anne şirketi Alphabet’in sürücüsüz oto projesi Waymo ile alakalı yayınladığı video klipler ile biliniyordu. Youtuber, nihayet yayınladığı video Google’ın otonom taksisi Waymo’nun bazı sorunlarını alana çıkardı.

Google Waymo, Youtubera Yorucu anlar yaşattı

Google’ın otonom ticari taksi hizmetini test etmek amaciyla araçlardan birine binen Youtuber, aracın tek kavşakta sıkışıp kalmasının derhal peşinden şok oldu. Kısa süre içinde aracın servisini arayarak yardım istek eden Joel Johnson, bu anları eksiksiz tek şekilde kayıt altına aldı.

Ancak, dahada yardım gelmeden otonom araç Waymo, kendi kendine hareket etmeye başladı. Verilen talimatları Cevapsız bırakarak devinim eden araç, ani manevralar yaptıktan ardindan durdu. ama işin enteresan tarafı ise Waymo’nun burada üç şeritli tek yolu tıkaması oldu.

Yayınlanan videoda, aracın kavşaktan sağa dönmek istiyorken yolun tek bölümünün ani çok turuncu güvenlik konisi ile kapatılmasının derhal peşinden garip hareketler yaptığı anlaşılıyor. Yardım gelmeden tekrar kalkış yapan araç, acayip hareketler yaptıktan sonra Tamamiyle duruyor.

Youtuber Joel Johnson’un çağırdığı yardım ekibi kısa süre ardindan geliyor. ama işler burada tek sefer dahada ilginçleşiyor. Yardım ekibi araç ile ilgilenirken araç tek anda tekrardan kalkışa geçiyor ve ani çok metre gittikten ardindan tekrar duruyor. Burada yardım ekibi belli tek süre endişelenmiş olacak ki, ekipten tek kişi aracın otonom özelliğini dönem dışı bırakarak kendi sürücü koltuğuna geçiyor. Yolculuk ise bu şekilde tamamlanıyor.

Aslında oldukça eğlenceli var olan bu video, Ne yazık ki otonom otomobiller konusundaki şüpheleri belli tek süre dahada arttırdı. Bakalım Google, bu mevzu hakkinda İzah yapacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

googlegoogle waymogoogle waymo otonom araçgoogle waymo taksi