Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Google ve Apple’ın Corona virüsü takip sistemi hazır

Corona virüsü hasebiyle bildiğiniz benzeri Bir hayli şirket hemide ülkelerle ayni vakitte da bağımsız kuruluşlarla birlikte etkin tek şekilde tertemiz çalışmalar yürütüyor. geçen ayların başlarında Google ve Apple Corona virüsü takip sistemi geliştirmek amaciyla müsterek çalışacaklarını duyurulmuştu. İşte Google ve Apple ikilisinin Corona takip sistemi hazır!

Google ve Apple Corona virüsü takip sistemi kullanıma hazır

Geçen aylarda durulan iki teknoloji devi imzalı Corona virüsü takip sistemi amaciyla kollar sıvanmıştı. tek müddettir çalışma yapılan sistem,  Corona virüsüne yakalanmış kişilerin takibini yapacak. Google’ın blog sayfasında yayımlanan uygulama ile alakalı ayrıntılı izahlar da bulunuyor.

Corona virüsü bulaşmış kişileri izlemek amaciyla kullanılması tasarilanan bu temassız izleme teknolojisi, enfeksiyona sahip insanları tanımlayıp onların karantinaya alınma süreçlerine muavin oluyor. Devletlerin mevzubahis salgını denetim altına almaya çalıştığı bu dönemde Corona virüsü takip sistemi virüsün dahada çok insanda kontrolsüz tek şekilde yayılmasının önüne geçebilir.

Dünya çapında görülen bu virüs salgınının yayılma hızını yavaşlatmak amaciyla tek araya gelerek iş birliği yapan iki dev şirket, virüsün izlenmesini basit vaziyete getirmek istiyor.

Google ve Apple Corona virusu takip sistemi-Corona virusu takip sistemi

Bu uygulama temelde, Corona virüsü müspet çıkan kişilerin telefonlarında temas kurduğu kişiler listelenecek. İlgili kullanıcılara dahada ardindan virüs testi müspet çıkan birisi ile temas ettiklerine değin bildirim yapılacak. Bu sayede yurttaslar kişisel karantinalarını oluşturabilecek.

Apple ve Google’ın Corona virüsü takip sistemi teknolojisi sağlık kuruluşları tarafından kullanılabilir. iOS ve Android, bu uygulamalarla uyumluluk amaciyla etkin olarak güncelleniyor. Bu uygulama insanların gizliliğine önem verdiği amaciyla GPS kullanmıyor. İki dev şirketin de söylediğine göre saklılık politikalarına sıkı sıkıya bağlılar.
Söz konusu uygulama salgın bittiği vakit kullanım dışı kalacak.
Applegooglegoogle ve appleGoogle ve Apple corona virüsüGoogle ve Apple Corona virüsü takip sistemivirüs takip sistemi