Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Google, Facebook şifrelerini çalan 25 uygulamayı Google Play’den kaldırdı

Google, Facebook giriş bilgilerini çalan 25 kötü amaçlı uygulamayı Google Play'den kaldırdı. Uygulamaların 2019 yılından beri kullanıcıların şifresini çaldığı ortaya çıktı.

Google geçen ay, Google Play’de bulunan ve Facebook giriş bilgilerini çalan 25 perişan niyetli uygulamayı tespit edip Google Play’den kaldırdı. perişan Emelli uygulamalar, Rio Reader LLC adli aynı geliştirici tarafından oluşturulmuştu ve uygulamalar, kaldırmadan evvel 2,34 milyondan çok sefer indirilmişti.

2019 seneninden BERİ FACEBOOK GİRİŞ BİLGİLERİ ÇALINIYOR

Siber güvenlik şirketinde harekât Direktörü var olan Alev Akkoyunlu, mevzubahis uygulamaların telefonlardan silinmesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Adım sayar, resim düzenleme, video düzenleme, duvar kâğıdı, el feneri, dosya yöneticileri ve mobil oyunlar benzeri yasal uygulamaları taklit eden perişan Emelli uygulamalar, Facebook kullanıcılarının giriş bilgilerinin çalınmasına neden var olan aynı perişan Emelli kodu paylaşıyordu. Uygulamaların çoğu 2019 seneninde oluşturulmuş benzeri görünüyor ve indirme sayısı 10.000 ile 500.000 arasında değişiyor. Bu durum, uygulamaların Bir hayli Facebook kullanıcısının kimlik bilgilerini toplayabilecek zamanları olduğu mananına geliyor. Google, yılbaşından bu yana platformundan adware veyahut emniyetli olmayan uygulamaları kaldırıyor. bütün sahte uygulamalar vaktinde keşfedilip kaldırılmasa da Android kullanıcıları bunları tespit etmede mühim tek oyun oynayabilir” dedi.

“HEMEN SİLİN VE FACEBOOK ŞİFRENİZİ DEĞİŞTİRİN”

Adım sayar, resim düzenleme, video düzenleme, duvar kâğıdı, el feneri ve dosya yöneticileri benzeri uygulamaların asıl emelleri dışında geliştirilebildiğini ifade eden Akkoyunlu, “Bu uygulamaların art planda başka güvenlik zafiyetleri yaşatabilir. tek dahaki sefere tek uygulamayı indirmek istediğinizde, yorumlara ve indirme sayısına dikkat edin. tek kelimeyle anlatılmış, dört veyahut beş yıldızlı yorumlara sahip şuurlu görünümlü uygulamaların çoğunun, aslında başka tek amaç amaciyla geliştirilmiş olabileceği dikkate alarak bu uygulamaların derhal silin ve Facebook şifrelerinin değiştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Özellikle bilinmeyen uygulamalara Facebook ve Google giriş verileri kullanılarak bağlanılmasını Bir hayli emin bulmadığını belirten Alev Akkoyunlu, “Siber saldırganlar bu konuyla alakali çok becerili ve uygulamaları çok iyi tek şekilde bire tek taklit edip kullanıcıların Facebook hesap şifrelerini ele geçirebiliyor. Bir hayli insan amaciyla tertemiz hesap açmak her ne civarindan sıkıntılı tek asama olsa da, sonradan yaşayacağımız güvenlik problemlerini düşünerek tertemiz hesap oluşturulmasını ve bu hesaplarda değişik şifreler kullanılmasını öneriyorum. değişik ve kuvvetli Bir hayli şifreyi akılda tutmak oldukça güç olabilir. tek insanın, vasati 15 hesabı bulunduğunu düşünürsek bu konuyla alakali Bitdefender Password Manager benzeri tek şifre yöneticisi denemelerini öneri ediyorum” ifadelerini kullandı.

Facebook giriş bilgilerini çaldığı amaciyla Google Play’den kaldırılan uygulamalar şöyle:

1. Super Wallpapers Flashlight

2. Padenatef

3. Wallpaper Level

4. Contour level wallpaper

5. Iplayer & iwallpaper

6. Video maker

7. Color Wallpapers

8. Pedometer

9. Powerful Flashlight

10. Super Bright Flashlight

11. Super Flashlight

12. Solitaire

13. Accurate scanning of QR code

14. Classic card game

15. Junk ağ cleaning

16. Synthetic Z

17. ağ Manager

18. Composite Z

19. Screenshot capture

20. Daily Horoscope Wallpapers

21. Wuxia Reader

22. Plus Weather

23. Anime Live Wallpaper

24. iHealth step counter

25. Com.tyapp.fiction