Son Teknoloji Gündemi

Teknolojinin Güncel Gelişmeleri

Google, Dilhan Eryurt’u unutmadı! Gurur verici başarı

Önemli günlerde kullandığı hususi tasarımları ile anne sayfasını renklendirmenin yanı sıra kullanıcılara bu günleri hatırlatmayı ve bilgi vermeyi amaçlayan Google, Dilhan Eryurt Doodle tasarımı ile karşımıza çıktı. vakit süresince “google.com.tr” adresini ziyaret edenler feza temalı tek görsel ile karşı karşıya kalıyor. Görsele tıklandığında ise “Dilhan Eryurt” ile alakalı arama sonuçlarına yönlendiriliyor.

Peki, Dilhan Eryurt kimdir? Gelin, yıllar evvel NASA’da çalışarak mühim tek başarıya imzasini atan bilim insanımızın hayatına hep birlikte yakından bakalım.

Dilan Eryurt Kimdir?

29 Kasım 1926 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Eryurt araştırmaları ile Güneş’in ve yıldızların evrimi çalışmalarına katkıda bulunmuş tek bilim insanıdır. 1961 – 1973 yılları arasında NASA’da görev alarak, burada çalışan evvel Türk bilim kadını ünvanının sahibi var olan Eryurt, ODTÜ’de astrofizik anabilim dalını kurmuş ve 1988-1993 senelerinde ODTÜ Fen yazın Fakültesi dekanlığını yürütmüştür.

1993 seneninde emekliye ayrılan Eryurt, 13 Eylül 2012’de geçirdiği tek kalp krizi neticesi Ankara’da hayatını kaybetmiştir.

Dilan EryurtDilan Eryurt DoodleDilan Eryurt Kimdir?doodlegoogle